epa06258446 Pope Francis during his general audience in St. Peter’s Square at the Vatican, 11 October 2017. EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.

Papież potępił zamachy terrorystyczne w USA, Somalii i Afganistanie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek potępił wtorkowy zamach w Nowym Jorku i ataki, do jakich doszło wcześniej w Somalii i Afganistanie. Podczas spotkania z wiernymi – we Wszystkich Świętych – modlił się o nawrócenie serc terrorystów.

Zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych w środę na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, powiedział: „Jestem głęboko zasmucony atakami terrorystycznymi, do jakich doszło w ostatnich dniach w Somalii, Afganistanie i wczoraj w Nowym Jorku”. „Potępiając te akty przemocy, modlę się za zmarłych, rannych i ich rodziny. Prośmy Pana, aby nawrócił serca terrorystów i uwolnił świat od nienawiści i zabójczego szaleństwa, które nadużywa imię Boga, by siać śmierć” – dodał Franciszek.

W rozważaniach na temat uroczystości Wszystkich Świętych papież podkreślił: „To jest nasze święto”. „Nie dlatego, że jesteśmy tacy dobrzy, ale dlatego, że świętość Boga dotknęła naszego życia. Święci nie są idealnymi wzorami, ale osobami dotkniętymi przez Boga” – wyjaśnił. „Możemy porównać ich do witraży w kościele, przez które wpada światło w różnych odcieniach. Święci są naszymi braćmi i siostrami, którzy przyjęli światło Boga w swych sercach i przekazali je światu, każdy zgodnie ze swym odcieniem” – mówił papież.

Zebrani dzisiaj na placu Św. Piotra / fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Wszyscy święci – wskazywał – „byli przezroczyści, walczyli o to, by usunąć plamy i mroki grzechu, by dopuścić delikatne światło Boga”. „To jest cel życia, także dla nas” – dodał Franciszek. Papież ogłosił, że w przypadający w czwartek Dzień Zaduszny uda się na amerykański cmentarz wojenny w Nettuno pod Rzymem, a następnie na miejsce egzekucji 335 mieszkańców Wiecznego Miasta w Rowach Ardeatyńskich w 1944 roku. Podkreślił, że wizyty te będą „dwoma etapami pamięci i modlitwy za ofiary wojny i przemocy”.

„Wojny nie przynoszą nic innego, jak tylko cmentarze i śmierć. Dlatego postanowiłem wykonać ten gest w momencie, w którym wydaje się, że nasza ludzkość niczego się nie nauczyła albo nie chce tego zrobić” – powiedział papież. We wtorek zamachowiec wjechał wynajętą furgonetką w pieszych i rowerzystów na ścieżce rowerowej na Manhattanie w Nowym Jorku, zabijając co najmniej osiem osób. W Somalii w październiku w zamachach życie straciło ok. 390 osób, a w Afganistanie, gdzie talibowie niemal codziennie dokonują aktów terroru na mniejszą skalę, w ostatnich dniach zginęło ok. 40 osób.

Fot. EPA/FABIO FRUSTACI 

Zobacz także
Wasze komentarze