epa05626622 Pope Francis (R) during a special audience with the homeless people in Paul VI hall at the Vatican City, 11 November, 2016. Pope Francis invited around 6,000 poor people from across the world to an audience and mass service in the Vatican. EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA.

Papież przeprosił ubogich za chrześcijan, którzy odwracają od nich wzrok

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek podczas spotkania z ubogimi i bezdomnymi w piątek w Watykanie przeprosił ich za chrześcijan, którzy odwracają od nich wzrok. „Uczcie świat solidarności”- prosił uczestników audiencji, wśród których była grupa z Polski.

„Przepraszam za tych chrześcijan nieczytających Ewangelii, w której centrum znajduje się ubóstwo, proszę o wybaczenie za każdą sytuację, w której chrześcijanie w obliczu osoby ubogiej odwrócili się w drugą stronę” – mówił papież w czasie spotkania zorganizowanego w ramach Roku Miłosierdzia.

Zwracając się do kilku tysięcy ubogich przybyłych z 22 krajów podkreślił: „Wasze przebaczenie dla ludzi Kościoła jest dla nas świeconą wodą, pozwala na nowo zrozumieć, że w sercu Ewangelii jest ubóstwo, a my chrześcijanie musimy zbudować Kościół ubogi dla ubogich”.

Prosił ludzi biednych, by „nauczali ludzkość zdolności do marzeń, godności, solidarności i pokoju”.

Franciszek powtarzał słowo „godność” mówiąc: „ubodzy, ale z godnością”. „Nie przestawajcie marzyć” – zachęcał.

Jednym z uczestników spotkania, którzy przemawiali do papieża, był Robert Świderski. Mówił o cierpieniach i trudnych doświadczeniach ludzi społecznie wykluczonych, a także o tym, że mają marzenia. Na Franciszku słowa te zrobiły bardzo duże wrażenie i kilkakrotnie w swym improwizowanym wystąpieniu je cytował.

Pielgrzym z Francji apelował zaś o to, aby na wzór Światowego Dnia Młodzieży zorganizować też Światowy Dzień Ubogich.

Na zakończenie audiencji Franciszek modlił się z kilkoma ubogimi, którzy przytulili się do niego.

Jubileusz ludzi społecznie wykluczonych potrwa do niedzieli i zakończy się papieską mszą. W sobotę przed jego uczestnikami wystąpi z koncertem światowej sławy kompozytor Ennio Morricone.

Galeria (7 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze