Papież i Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego potępiają zamach w Kanadzie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek potępił niedzielny zamach na meczet w Kanadzie, w którym zginęło 6 osób. Papież przekazał wyrazy współczucia arcybiskupowi Quebecu, z którym spotkał się w Watykanie. Atak potępiła też Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Watykańskie biuro prasowe poinformowało w poniedziałek, że rano Franciszek rozmawiał ze składającym wizytę za Spiżową Bramą arcybiskupem Quebecu i prymasem Kanady kardynałem Geraldem Cyprienem Lacroix. Franciszek zapewnił go o swych modlitwach za ofiary ataku na meczet w mieście Quebec, a także – jak ogłosił Watykan – „położył nacisk na konieczność zjednoczenia w takim momencie w modlitwie chrześcijan i muzułmanów”.

Kardynał Lacroix natychmiast wyruszył w drogę powrotną do swego kraju.

W telegramie wystosowanym następnie do niego papież potępił „nową przemoc, która powoduje wiele cierpienia”, i podkreślił, że modli się o „dar wzajemnego szacunku i pokoju”. W depeszy wysłanej w imieniu Franciszka watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin napisał też, że papież wyraził bliskość z ofiarami i ich rodzinami.

Atak na meczet potępiła także Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. W wydanej nocie podkreśliła, że „z głębokim smutkiem i oburzeniem” przyjęła wiadomość o „okrutnym zamachu na muzułmańskich wiernych zebranych na modlitwie w Quebecu w ich miejscu kultu”.

„Tym gestem szaleństwa naruszono świętość życia ludzkiego i szacunek należny modlącej się wspólnocie i miejscu kultu, w którym się zgromadziła” – napisano. 

„Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego stanowczo potępia ten akt niebywałej przemocy i pragnie przekazać swą pełną solidarność muzułmanom w Kanadzie i zapewnić o swej żarliwej modlitwie za ofiary i ich rodziny” – głosi oświadczenie.

foto. RV

Papież i Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego potępiają zamach w Kanadzie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze