fot. EPA/VATICAN MEDIA

Papież: szczepienia przeciwko Covid-19 to powszechne dobro wspólne

Papież Franciszek oświadczył, że szczepienia przeciwko Covid-19 powinny być uważane za „powszechne dobro wspólne”, wymagające „konkretnych działań inspirujących cały proces badań naukowych, produkcji i dystrybucji” preparatu. Musi ona być solidarna – dodał Ojciec Święty.

Watykan opublikował w środę przesłanie listu papieża do uczestników XXVII Szczytu Iberoamerykańskiego. Franciszek podkreślił, że potrzebne są „nowe formy solidarności na poziomie międzynarodowym i mechanizmy mające na celu zagwarantowanie sprawiedliwą dystrybucję szczepionek, która nie będzie oparta na czysto ekonomicznych kryteriach, ale uwzględni potrzeby wszystkich, zwłaszcza najsłabszych i wymagających pomocy”. „Przy różnych okazjach podkreślałem, że musimy wyjść z pandemii lepsi niż byliśmy przed nią. Obecny kryzys jest sprzyjającą okazją do tego, by przemyśleć relacje między osobą a ekonomią” – napisał papież. Wezwał: „Musimy zjednoczyć siły, by stworzyć nowy horyzont oczekiwań, w którym celem podstawowym nie będą korzyści ekonomiczne, ale ochrona życia ludzkiego”.

>>> Szczepienia przeciwko Covid-19. Biotechnologia i ocena moralna [KRÓTKI PRZEWODNIK] 

fot. EPA/VATICAN MEDIA

„Doceniając wysiłki włożone w poszukiwanie skutecznej szczepionki przeciwko Covid-19 w tak krótkim czasie, pragnę powtórzyć, że należy uznać odporność zbiorową za powszechne dobro wspólne, które wymaga konkretnych działań inspirujących cały proces badań, produkcji i dystrybucji szczepionek” – stwierdził Ojciec Święty. Wzywa całą wspólnotę międzynarodową do zaangażowania się, zjednoczenia, w duchu odpowiedzialności i braterstwa, w celu stawienia czoła wielu wyzwaniom już istniejącym i tym, które dopiero nadejdą. Wyraził uznanie dla ciężkiej pracy lekarzy, pielęgniarek, pracowników służby zdrowia, kapelanów i wolontariuszy, którzy w tych trudnych czasach, oprócz leczenia chorych, z narażeniem życia, otaczali ich serdeczną i czułą opieką.

>>> Ks. Wojciech Kućko: potrzebujemy szczepionkowego braterstwa [ROZMOWA]

fot. PAP/Jan Dzban

Ojciec Święty ponownie wskazał na konieczność zredukowania zadłużenia krajów najuboższych, co może im pomóc rozwijać się, zyskać dostęp do szczepionek, zdrowia, edukacji i zatrudnienia. Takiemu gestowi musi towarzyszyć realizacja rozsądnej polityki gospodarczej i dobre zarządzanie, które dotrze do najuboższych. Zaapelował o większą solidarność między poszczególnymi krajami, aby fundusze mogły być wykorzystane do promowania i wspierania rozwoju gospodarczego i produkcyjnego, i aby każdy kraj mógł wyjść z obecnej sytuacji z jak największą szansą na odbudowę. Zaznaczył, że ubodzy nie mogą ponosić największych kosztów dramatów dotykających całą rodzinę ludzką.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze