Fot. wikipedia

Papież uznał męczeństwo księdza Jana Machy

Papież Franciszek zaaprobował dekret o męczeństwie księdza Jana Machy (1914-1942), działacza ruchu oporu zamordowanego przez Niemców w więzieniu w Katowicach. O decyzji papieża poinformował w piątek Watykan. To ważny krok na drodze do jego beatyfikacji.

Watykańskie biuro prasowe podało, że w czwartek papież przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Becciu, który przedstawił mu do aprobaty dekrety dotyczące beatyfikacji i kanonizacji.

>>>Beatyfikacja rodziców Jana Pawła II

Franciszek zaaprobował między innymi dekret o męczeństwie księdza Jana Franciszka Machy. W 1942 roku został on ścięty na gilotynie w katowickim więzieniu.

>>>Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego jest nam dziś bardzo potrzebna

Jego proces beatyfikacyjny trwał w Watykanie od 2014 roku.

Franciszek przyjął  prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu i polecił tej dykasterii wydanie w sumie 11 dekretów. Ks. Jan Macha to jedyny Polak w gronie osób, których dotyczą dekrety.

Dekret o cudzie (do kanonizacji) dotyczy Włocha, bł. Alojzego Marii Palazzolo (1827-1886), założyciela Instytutu Sióstr Ubogich.

Dwa dekrety o cudach, przypisanych wstawiennictwu sług Bożych (do beatyfikacji), dotyczą również dwóch Włochów, ks. Olinta Marelli, kapłana diecezjalnego; a także ks. Józefa Ambrosoli, ze zgromadzenia kombonistów.

Dekrety o męczeństwie dotyczą sług Bożych Kajetana Giméneza Martína i 15 towarzyszy, kapłanów i świeckich, zabitych z nienawiści do wiary podczas wojny domowej w Hiszpanii w 1936 r . oraz ks. Jana Franciszka Machy.

Sześć dekretów o heroiczności cnót dotyczy:

– sługi Bożego Owidiusza Charleboisa, ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, biskupa tytularnego Berenice, wikariusza apostolskiego w Keewatin,

– Niemca, sługi Bożego Michaela Wittmanna, biskupa tytularnego Miletopoli i biskupa pomocniczego Ratyzbony,

– Włocha, sługi Bożego Olinta Fediego, kapłana diecezjalnego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Niepokalanej,

– Włocha Jakuba Bulgaro, z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych,

– Włoszki służebnicy Bożej Joanny Marii Battisty Solimani (Maria Antonia), mniszki, założycielki zgromadzeń żeńskiego i męskiego św. Jana Chrzciciela,

-Hiszpanki służebnicy Bożej Anny od Jezusa De Lobery, karmelitanki.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze