fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież: w czasie pandemii na nowo głośmy Ewangelię Życia

Obrona życia nie jest ideologią – powiedział papież Franciszek w środę podczas kolejnej audiencji generalnej bez udziału wiernych. Dodał, że w pandemii bardzo aktualna jest encyklika św. Jana Pawła II Evangelium vitae o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego.

Franciszek przemawiał z papieskiej biblioteki, gdzie obecni byli także księża czytający streszczenie i pozdrowienia w kilku językach.

25 lat temu, tego samego dnia 25 marca, gdy Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego, święty Jan Paweł II ogłosił encyklikę o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego – przypomniał papież

>>> Evangelium vitae. Przeczytaj encyklikę Jana Pawła II w naszej czytelni 

Czujemy jeszcze większe zobowiązanie

– Związek między Zwiastowaniem a Ewangelią życia jest bliski i głęboki, jak to podkreślił święty Jan Paweł II w swojej encyklice. Dzisiaj głosimy tę naukę na nowo, w kontekście pandemii zagrażającej życiu ludzkiemu i światowej gospodarce. Sytuacja ta sprawia, że słowa, od których zaczyna się encyklika, odczuwamy jako jeszcze bardziej zobowiązujące – mówił Franciszek

Następnie przytoczył słowa polskiego papieża: „Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa. Kościół każdego dnia przyjmuje ją z miłością, aby wiernie i odważnie głosić ją jako dobrą nowinę ludziom wszystkich epok i kultur”.

>>> Franciszek: tylko Chrystus może zaspokoić nasze pragnienie życia i miłości

Ewangelia pragnie świadectwa

Franciszek podkreślił, że każde głoszenie Ewangelii wymaga przede wszystkim jej świadectwa. – Myślę z wdzięcznością o cichym świadectwie tylu osób, które w różny sposób, poświęcają się służbie na rzecz chorych, osób starszych, samotnych i najuboższych. Realizują oni w praktyce Ewangelię życia – dodał.

Zaznaczył, że dla Kościoła nie może być obojętne wszelkie zagrożenie dla godności i życia ludzkiego. – Obrona życia nie jest dla Kościoła ideologią, jest rzeczywistością ludzką, angażującą wszystkich chrześcijan, bo są ludźmi. To nie jest ideologia – wyjaśnił.

– Zamachy na ludzką godność i życie ludzi trwają niestety także w naszej epoce, która jest epoką uniwersalnych praw człowieka. Mamy do czynienia z nowymi zagrożeniami i nowym zniewoleniem, a ustawodawstwa nie zawsze służą ochronie najsłabszego i najbardziej kruchego życia ludzkiego – podkreślił Franciszek.

Wyraził też przekonanie, że przesłanie encykliki Evangelium vitae jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek.

fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież do Polaków

Zwracając się do Polaków nawiązał do obchodzonej w środę uroczystości Zwiastowania Pańskiego.

– Przeżywamy tajemnicę Syna Bożego, który stał się człowiekiem i narodził się z Dziewicy Maryi. Ona z wielkoduszną gotowością przyjęła i chroniła Jego życie poczęte z Ducha Świętego. Każde życie ludzkie jest bezcennym darem Boga – stwierdził papież.

– Coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę w tym czasie, gdy epidemia odbiera życie bardzo wielu osobom. Przez wstawiennictwo Maryi, prośmy Pana życia, by zatrzymał groźbę śmierci i by napełnił serca wszystkich ludzi szacunkiem dla każdego życia. Jego błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy – dodał Franciszek.

>>> Ojcze Nasz z papieżem [NA ŻYWO]

Na zakończenie audiencji przypomniał, że poprosił chrześcijan wszystkich wyznań o to, aby w środę w południe odmówili modlitwę „Ojcze nasz” w związku z cierpieniem, jakie panuje na świecie z powodu pandemii.

Zachęcił też do duchowego udziału w modlitwie, jaką poprowadzi w piątek przed bazyliką świętego Piotra. Zakończy ją nadzwyczajne błogosławieństwo Urbi et Orbi, czyli miastu i światu, połączone z odpustem zupełnym.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze