fot. EPA/MASSIMO PERCOSSI

Papież: wojna powróciła do Europy, gdy odchodzi pokolenie, które jej doświadczyło

Franciszek w orędziu na drugi Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, obchodzony 24 lipca, napisał: „Nie jest przypadkiem, że wojna powróciła do Europy w czasie, gdy odchodzi pokolenie, które doświadczyło jej w ubiegłym wieku”. Dodał, że ludzie starsi powinni być „nauczycielami pokojowego życia”.

W opublikowanym we wtorek orędziu papież podkreślił, że świat przeżywa czas ciężkiej próby, naznaczony najpierw pandemią, a następnie wojną, która „na światową skalę godzi w pokój i rozwój”. Jak wskazał, potrzebna jest głęboka przemiana i „nawrócenie, które rozbroi serca, pozwalając każdemu rozpoznać brata w drugim człowieku”.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

I to na nas, dziadkach i osobach starszych, spoczywa wielka odpowiedzialność: nauczyć kobiety i mężczyzn naszych czasów patrzenia na innych z takim samym wyrozumiałym i czułym spojrzeniem, jakim my obdarzamy nasze wnuki. (papież Franciszek w orędzie na drugi Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych)

Papież następnie zauważył: „ W trosce o bliźniego udoskonaliliśmy nasze człowieczeństwo i dziś możemy być nauczycielami pokojowego, wrażliwego na najsłabszych stylu życia”. „Dziś jest czas, aby na naszych kolanach – z konkretną pomocą lub tylko z modlitwą – trzymać, wraz z naszymi wnukami, także te liczne wystraszone wnuczęta, których jeszcze nie znamy, a które być może uciekają przed wojną lub cierpią z jej powodu” – stwierdził Franciszek. Wezwał: „Strzeżmy w naszym sercu – jak to czynił św. Józef, czuły i troskliwy ojciec – maluczkich z Ukrainy, Afganistanu, Sudanu Południowego”.

Starość to nie bezużyteczność

„Starzenie się nie jest potępieniem, lecz błogosławieństwem”, „starość nie jest okresem bezużytecznym, w którym należy usunąć się na bok, porzucając stery łodzi, ale porą, w której należy wciąż przynosić owoce” – argumentuje papież w orędziu. Jego hasłem są słowa z psalmu: „Wydadzą owoc nawet i w starości”. Jak ocenił, są one „przeciwieństwem tego, co świat myśli o tym okresie życia”, a także zrezygnowanej postawy ludzi starszych.

>>> Franciszek do Polaków: wasi seniorzy mogą nauczyć młode pokolenie, jak ufać Bogu

fot. EPA/MASSIMO PERCOSSI

Przypomniał, że wiele osób boi się starości i postrzega ją jako rodzaj choroby, z którą lepiej unikać kontaktu. „Uważają, że ludzie starzy nie dotyczą nas i należy ich trzymać jak najdalej, być może zgromadzonych w strukturach, które się nimi opiekują, a nas chronią przed braniem odpowiedzialności za ich zmartwienia” – napisał papież. To, podkreślił, jest „kultura odrzucenia”. „Błogosławiony dom, który troszczy się o osobę starszą! Błogosławiona rodzina, która szanuje swoich dziadków” – dodał.

W ocenie papieża najbardziej rozwinięte społeczeństwa oferują seniorom „plany pomocy, ale nie wizję życia”. „Z jednej strony jesteśmy kuszeni, by odpędzić starość, ukrywając zmarszczki i udając, że wciąż jesteśmy młodzi; z drugiej strony wydaje się, że nie można już robić nic innego, jak tylko żyć w rozczarowaniu, pogodzeni z tym, że nie mamy więcej owoców do wydania” – zauważył.

Nie tylko na balkonie

Franciszek, nawiązując do postawy odrzucania ludzi starszych, przywołał słowa z psalmu: „Nie odtrącaj mnie w czasie starości; gdy siły ustaną, nie opuszczaj mnie!”. Zachęcał seniorów, by nie czuli się jedynie „widzami w teatrze świata” i nie ograniczali się do „przesiadywania na balkonie i stania w oknie”. Zwrócił też uwagę na znaczenie miłości osób starszych do nowych pokoleń. „Jest to nasz wkład w rewolucję czułości, duchową i pozbawioną broni”- napisał papież i zaapelował: „Zapraszam was, drodzy dziadkowie i osoby starsze, abyście stali się jej bohaterami”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze