fot. EPA/ABIR SULTAN

Spotkanie Wspólnoty Taizé w Ziemi Świętej

We współpracy z Kościołami Ziemi Świętej i Ekumenicznym Instytutem w Tantur, Wspólnota z Taizé prowadzi międzynarodowe spotkanie młodych ludzi w dniach 8-15 maja w Ziemi Świętej. Spotkanie odbywa się nie tylko w Jerozolimie, ale także w Betlejem i sąsiednich miastach, a także w Galilei, w Nazarecie i na Górze Tabor.

Obecny jest brat Alois i dziesięciu braci ze wspólnoty. Wszystkie Kościoły wzięły udział w długich przygotowaniach, których owocem jest to spotkanie. W lutym i marcu odbyło się czterdzieści przygotowawczych wieczorów modlitwy i refleksji, w których mogli uczestniczyć mieszkańcy odizolowanych wiosek w Palestynie, a także studenci prestiżowego instytutu „Technion” w Hajfie. W przygotowania do przyjęcia młodych ludzi włączyli się greccy prawosławni, wierni Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, katolicy różnych obrządków, luteranie i anglikanie. Wielu uczestników znalazło gościnę u miejscowej ludności, zwłaszcza w Betlejem.

fot. YouTube

W tym tygodniu wszyscy zgłębiają temat „Iść razem do źródeł nadziei”. Śpiewy z Taizé rozbrzmiewają w najpiękniejszych kościołach Jerozolimy, Betlejem i Galilei, na przemian z wymianą myśli, różnego rodzaju warsztatami, wizytami w miejscach cierpienia i nadziei. W spotkaniu bierze udział trzystu młodych ludzi z wielu krajów europejskich i innych kontynentów. Wymiana myśli i doświadczeń z młodymi ludźmi z Ziemi Świętej odbywa się codziennie rano w kościołach i u rodzin goszczących. Młodzi ludzie z Ziemi Świętej towarzyszą Europejczykom na każdym etapie pielgrzymki.

W poniedziałek 9 maja w Jerozolimie miała miejsce audiencja u greckoprawosławnego patriarchy Teofila III; następnie modlitwa południowa u św. Anny; odkrywanie różnych oblicz chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie poprzez wizyty przygotowane przez chrześcijan z Ziemi Świętej, a także modlitwa wieczorna w katedrze melchickiej. We wtorek 10 maja w Jerozolimie zaplanowano modlitwę w bazylice św. Szczepana; warsztaty z dwoma profesorami z prowadzonej przez dominikanów Jerozolimskiej Szkoły Biblijnej, poświęcone refleksji nad tym, co to znaczy czytać Biblię na terenach biblijnych; kolejne warsztaty na temat roli nadziei jako siły napędowej do działania, zwłaszcza tam, gdzie panuje niesprawiedliwość. W środę, 11 maja uczestnicy spotkanie będą w Betlejem, w modlitwie wieczornej weźmie udział łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa OFM. W czwartek zapanowano przyjęcie przez luteran w kościele położonym w pobliżu Grobu Świętego.

Jerozolima, fot. EPA/ABIR SULTAN

W piątek 13 maja nad brzegiem Jeziora Galilejskiego zaplanowano medytację nad tekstami Ewangelii, w których Jezus nad brzegiem tego morza wzywa, poucza, objawia się i przygotowuje swoich uczniów do pełnienia misji. W sobotę 14 maja zaplanowano ostatnią wspólną modlitwę.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze