fot. Ettore Ferrari, EPA

Papież zaprasza na modlitwę o pokój i za prześladowanych

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W sobotę papież Franciszek odwiedzi Bari – to miasto we Włoszech, ważne również dla chrześcijan obrządku wschodniego. Arcybiskup Bari przed wizytą Franciszka powiedział, że „u Świętego Mikołaja modli się cały Wschód”.

Abp Cacucci podkreśla, że to Bari to trafny wybór na miejsce modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie. Czczony tam św. Mikołaj jest uznawany przez prawosławnych za cudotwórcę. Przy jego relikwiach gromadzą się chrześcijanie różnych wyznań.

Zdjęcie: romańska bazylika mniejsza w Bari, stolicy włoskiej prowincji Apulia. Uważana jest za symbol miasta i jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej we Włoszech. Jest celem pielgrzymek zarówno dla katolickich, jak i prawosławnych wiernych. (fot: Wikimedia)

Miasto ekumenizmu
Najważniejszym papieskim wydarzeniem tego tygodnia jest właśnie sobotnia wizyta w Bari, gdzie znajdują się relikwie św. Mikołaja. Franciszek zaprosił tam zwierzchników wszystkich Kościołów Bliskiego Wschodu, by modlić się za prześladowanych chrześcijan i o pokój, a także wspólnie szukać rozwiązania dla problemów tego regionu. Swoją obecność potwierdził już prawosławny patriarcha Konstantynopola. Będzie też wysoki przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion. Bari, już od czasów Soboru, jest miastem ekumenicznym, otwartym w sposób szczególny na chrześcijan ze Wschodu – mówi abp Francesco Cacucci.

Wystarczy przyjść w niedzielę rano do historycznego centrum Bari, by zobaczyć, jak wielka jest różnorodność chrześcijan, również ich ubiory, zwyczaje. Są tu bowiem obecne różne wspólnoty chrześcijańskie: Etiopczycy, Erytrejczycy, Gruzini i wiele innych. W niedzielę rano sprawują tu swoją liturgię w kościołach katolickich starego miasta, które oddaliśmy do ich dyspozycji. Już kiedy przybył tu patriarcha Bartłomiej, przekazaliśmy mu kościół Najświętszego Serca, który znajduje się przy głównej ulicy Corso Cavou (abp Cacucci w rozmowie z Radiem Watykańskim)

 

„To nie są jakieś improwizacje, lecz konsekwentny proces rozpoczęty zaraz po Soborze Watykańskim II. Już wtedy udostępniono prawosławnym kryptę Bazyliki św. Mikołaja wraz ze specjalną kaplicą z ikonostasem. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w skali całego świata” – dodaje hierarcha. „W ten sposób idziemy naprzód po tej ekumenicznej drodze, w stałym dialogu z innymi wyznaniami, zwłaszcza ze światem Wschodu, który nieprzerwanie pielgrzymuje do św. Mikołaja, by oddać cześć jego relikwiom. Dużo się mówi o licznej obecności pielgrzymów rosyjskich. Ja chciałbym podkreślić, że przybywają tu nie tylko Rosjanie, ale cały Wschód, a także wielu ewangelików” – podsumowuje arcybiskup.

Papież poprosił wczoraj wiernych, aby wspierali go modlitwą podczas sobotniej podróży do Bari. Zapowiedział też, że on i zwierzchnicy innych wyznań jednym sercem będą tam błagać Boga o dar pokoju dla Bliskiego Wschodu.

Historia bazyliki w Bari
Początek budowy świątyni łączy się ze sprowadzeniem w 1087 roku do Bari z małoazjatyckiej Myry relikwii świętego Mikołaja po zdobyciu miasta przez muzułmanów. Tymczasowo były one przechowywane w miejscowym klasztorze benedyktynów. Jako lokalizacje przyszłej świątyni zgodnie z sugestią opata Eliasza wybrano teren, na którym wznosił się niegdyś pałac bizantyńskiego namiestnika.

W 1098 roku, w krypcie nieukończonej jeszcze bazyliki odbył się synod, zwołany przez papieża Urbana II, w którym brało udział około 185 arcybiskupów, biskupów i opatów a także niższych rangą duchownych. Budowa zakończyła się prawdopodobnie w 1103 roku. W katedrze pochowana została polska królowa Bona Sforza.

Zobacz także
Wasze komentarze