Katar: dwa rekordy świata

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W niedzielę Katar pobił dwa rekordy, własnego kraju i światowy. Jeden dotyczy najniższej zanotowanej temperatury w tym kraju, jedyne 1,5 stopnia Celsjusza, a drugi najdłuższego na świecie lotu pasażerskiego trwającego 17 godzin i 30 minut.

16 godzin i 20 minut trwa uruchomiony w niedzielę najdłuższy na świecie lot pasażerski. W tym czasie Boeing 777 Qatar Airways ma pokonywać odległość 14 535 kilometrów ze stolicy Kataru, Ad-Dauhy, do Auckland w Nowej Zelandii. W drodze powrotnej – wobec przeciwnych wiatrów – lot będzie trwał 17 godzin 30 minut. Trasa lotu prowadząca nad pięcioma krajami biegnie przez dziesięć stref czasowych. Dotąd najdłuższym połączeniem lotniczym na świecie była trasa Dubaj-Auckland, wynosząca 14 200 km. Qatar Airways nie podają, jak liczny personel pokładowy będzie obsługiwał rejs Ad-Dauha-Auckland, ale według specjalistycznego portalu flaightradar24, powinien być obsługiwany przez czterech pilotów i piętnaście stewardess.

Z kolei najniższą temperaturę w historii kraju, w wysokości 1,5 stopnia Celsjusza, odnotowano w niedzielę rano. Dotychczasowy rekord zimna, zarejestrowany w 1964 roku, wynosił 3,8 st. C. Rekordowo niską temperaturę odnotowano w stacji pomiarowej w Abu Samrze na południu Kataru. Według krajowych służb meteorologicznych fala zimna, jaka przeszła przez ten arabski kraj, była spowodowana przemieszczającym się w regionie obszarem niżowym. W poniedziałek rano słupki rtęci pokazywały znów 13 stopni Celsjusza.

Katar: dwa rekordy świata
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze