Para prezydencka: życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyrazili szacunek i wdzięczność za to, że nauczyciele dzielą się wielkim skarbem, jakim jest wiedza. Według prezydent wychowanie i wykształcenie młodych pokoleń to najlepsza inwestycja w przyszłość.

„Dziękujemy wspaniałym uczonym i pedagogom, naszym mistrzom i autorytetom” – podkreśliła w opublikowanym na stronie internetowej filmie pierwsza dama. „Życzymy, by Wasza praca przyniosła jak najwięcej zadowolenia. Żebyście Państwo każdego ranka znajdowali siły, by wspierać młodych ludzi w ich poszukiwaniach i cieszyć się z ich odkryć. Wierzymy, że Wasze starania przyniosą Wam prawdziwą satysfakcję” – zwróciła się do nauczycieli.

Kornhauser-Duda zachęcała, żeby w tym dniu odwiedzić swoich dawnych lub obecnych nauczycieli. „Powiedzmy im o naszych sukcesach. O tym, jak każdego dnia korzystamy z wiedzy i umiejętności, które nam przekazali. Jak ważny jest dla nas szacunek dla nauki, pokora wobec jej tajemnic i ciekawość świata” – podkreśliła.

Dodała, że wraz z mężem dobrze znają zawód nauczyciela. „Wiemy, jak wiele radości daje wspieranie młodych ludzi na drodze do dorosłości. Wiemy też jednak, jak wiele wyzwań stoi przed systemem oświaty i szkolnictwem wyższym” – powiedziała.

Prezydent Duda zauważył, że „żyjemy w czasach, kiedy wiedza i postęp wywierają nadzwyczaj silny wpływ na nasze życie”. „Dlatego potrzeby uczniów, nauczycieli i środowisk akademickich powinniśmy traktować bardzo poważnie. Dzięki dobrym warunkom pracy poziom nauczania w naszych szkołach będzie coraz wyższy. Wychowanie i wykształcenie młodych pokoleń Polaków to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego kraju” – przekonywał.

Prezydent zwrócił uwagę, że Dzień Edukacji Narodowej to także święto uczniów i studentów. „Kochani! Lata spędzone w szkole i na studiach to czas odkrywania pasji i talentów, wielkich marzeń i odważnych planów. Wykorzystajcie te chwile jak najlepiej. Szukajcie odpowiedzi, których jeszcze nikt nie znalazł. Patrzcie tam, gdzie dotąd nikt nie spojrzał. Wymagajcie od świata – ale też od siebie – więcej, niż wymagają inni” – zaapelował Andrzej Duda.

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. (PAP)

fot. Kancelaria Senatu, flickr

Zobacz także
Wasze komentarze