fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Paryż: pierwsza Msza w katedrze Notre-Dame już w czerwcu?

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Archidiecezja paryska pragnie, by w czerwcu została odprawiona Msza św. w katedrze Notre-Dame, pierwsza od czasu pożaru z 15 kwietnia. Złożono już prośbę w tej sprawie do odpowiednich władz. Poinformował o tym wikariusz generalny archidiecezji prał. Philippe Marsset.

Chodzi o ukazanie, że świątynia „jest przede wszystkim miejscem kultu”, a nie tylko atrakcją turystyczną. – Jeśli uda nam się odprawić tę Mszę w czerwcu, pokaże to pierwsze przeznaczenie tej katedry – wyjaśnił duchowny.

Dodał, że nie chodzi o uroczystą Mszę publiczną. Byłaby to raczej Msza jedynie z udziałem kanoników katedralnych i wolontariuszy. – Chodzi o znak, ale jeśli to nie będzie możliwe, to jej nie odprawimy – powiedział prał. Marsset.

Na razie wokół świątyni obowiązuje strefa bezpieczeństwa, do której nie można wchodzić, obowiązuje wydane przez prefekturę policji obwieszczenie o zagrożeniu, zaś w samej katedrze szkody po pożarze usuwają pracownicy 40 przedsiębiorstw.

Na mocy ustawy o rozdziale Kościoła od państwa z 1905 r. świątynie zbudowane przed tą datą należą do państwa (katedry) lub gmin (kościoły). Kościół katolicki jest jedynie ich użytkownikiem.

Zobacz także
Wasze komentarze