Paryż: w czasie Igrzysk Olimpijskich będą odbywały się codzienne msze święte
Przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu została zakończona renowacja fasady kościoła św. Marii Magdaleny (La Madeleine) w centrum miasta. To właśnie w tej świątyni odprawiane będą codzienne Msze św. w intencji uczestniczących w olimpiadzie narodów.
Zakończenie trwających dwa lata intensywnych prac remontowych świętowali 3 kwietnia przedstawiciele Kościoła i miasta, poinformowała francuska gazeta „La Croix”. Zbudowana z kolumn fasada kościoła w pobliżu Place de la Concorde (placu Zgody) była zakryta przez wiele lat; mieszkańcy mówili, że jest to „plama na honorze” miasta.
>>> Paryż: episkopat ubolewa z powodu poparcia przez Senat wpisania aborcji do konstytucji
Według „La Croix”, kościół św. Marii Magdaleny jest trzecim najczęściej odwiedzanym miejscem kultu w Paryżu. Podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich od 26 lipca do 8 września będzie się tam znajdowało centrum działań olimpijskich Kościoła katolickiego i, między innymi, miejsce odpoczynku dla sportowców. Katolicka Msza św. inaugurująca olimpiadę zostanie odprawiona już 19 lipca. Każdego dnia planowana jest Msza św. w intencji innego uczestniczącego narodu. Parafia olimpijska przygotowuje także programy muzyczne oraz inne wydarzenia.
Kościół w stylu neoklasycystycznym został zbudowany w 1764 roku za panowania króla Ludwika XV. Został zainspirowany Olympieionem – świątynią Zeusa Olimpijskiego w Atenach. Budowę świątyni ukończono w 1842 roku. Po kilku kolejnych zmianach stała się kościołem parafialnym dzielnicy. Od tego czasu odbyły się tu również Msze żałobne za zmarłych wielu celebrytów, takich jak Fryderyk Chopin w 1849 roku, Coco Chanel w 1971 roku, Marlena Dietrich w 1992 roku, a ostatnio Johnny Hallyday w 2017 roku.
>>> Paryż: aresztowano Egipcjanina podejrzanego o próbę ataku terrorystycznego na katedrę Notre Dame
W ciągu dwóch lat budowy w renowację zainwestowano około dziesięciu milionów euro, odnowiono ponad 150 metrów sześciennych kamienia i setki metrów kwadratowych bruku, zacytował „La Croix” odpowiedzialnego za renowację architekta Thomasa Gaudiga. Według gazety, proboszcz ks. Patrick Chauvet zażartował: „Nie zapominajmy, że Maria Magdalena wywołała duchowy maraton, kiedy ogłosiła uczniom, że grób Jezusa jest pusty!”.
Po ukończeniu elewacji planowana jest renowacja tylnej części budynku i elewacji bocznych. Według architekta prace te powinny zostać ukończone w ciągu pięciu do sześciu lat.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |