Fot. Jacek Karczmarz, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11132265

Paschalne spotkanie prawosławnej młodzieży w „prawosławnej Częstochowie”

Ponad 300 osób zadeklarowało swój udział w tegorocznej trzydniowej paschalnej pielgrzymce młodzieży prawosławnej na św. Górze Grabarce. W rozpoczętym w piątek wieczorem spotkaniu, którego celem jest zarówno integracja jak i rozwój duchowy młodych ludzi, biorą udział też Ukraińcy.

To 43. edycja pielgrzymki, której organizatorem jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, założone w 1980 roku. Pielgrzymka, która miała wtedy swą pierwszą edycję, pozostaje jednym z najważniejszych punktów w całorocznym kalendarium BMP. Rokrocznie bierze w niej udział kilkaset osób, które wspólnie modlą się i dyskutują na tematy ważne dla młodych chrześcijan.

>>> Agata Rujner: dopóki dla mnie jest miejsce w Kościele, to jest miejsce dla każdego [ROZMOWA]

„Pielgrzymka majowa”

W dwóch ostatnich latach pielgrzymka odbywała się z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa. W 2020 roku co prawda jej nie odwołano, ale organizatorzy zdecydowali, że będzie miała formę transmisji internetowych. Została też wtedy skrócona do jednego dnia, gdy tradycją jest trzydniowe spotkanie. Już stacjonarnie, choć wciąż z ograniczeniami sanitarnymi, młodzi prawosławni spotkali się na Grabarce przed rokiem; wówczas przyjechało na doroczne spotkanie ok. 150 osób.

Uczestnicy 35. Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę (sierpień 2020) fot. PAP/Artur Reszko

W tym roku – jak poinformowała PAP przewodnicząca władz centralnych BMP Gabriela Nowaszewska – samych zgłoszeń internetowych było ponad 320, ale spodziewane są też zapisy już na miejscu. Rokrocznie część uczestników przyjeżdża np. tylko na jeden dzień.

Pielgrzymka zwana jest popularnie „majową” z racji miesiąca, w którym zwykle się odbywa, w okresie paschalnym po Świętach Wielkanocnych. Nowaszewska zwróciła uwagę, że w tym roku na Grabarce jest też wiele osób z Ukrainy, tych które uciekły przed wojną jak również tych, które już od dłuższego czasu w Polsce mieszkają. „Mamy nadzieję, że zawiązane tu przyjaźnie zostaną na lata” – dodała.

Prawosławna Częstochowa

Najważniejszym punktem trzydniowego spotkania są zawsze nabożeństwa, które w programie pielgrzymki łączone są z różnymi atrakcjami. Nie zabraknie tradycyjnych punktów, np. spotkania „Sto pytań do…”, gdzie młodzież anonimowo zadaje pytania duchownym na interesujące ją tematy związane z Cerkwią, życiem religijnym czy społecznym. Przewidziano również warsztaty, których motywem przewodnim będzie paschalna obrzędowość ludności Podlasia. Tematami będą m.in. gwara podlaska, śpiew liturgiczny czy tworzenie tradycyjnych pisanek. W grupach dyskusyjnych będzie czas na rozmowy o teologii ikony i sakramencie spowiedzi, ale też kuchni monasterskiej (klasztornej).

Święta Góra Grabarka koło Siemiatycz, z małą cerkwią i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem św. Marty i Marii, jest uważana za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych w kraju ma takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy nastąpiły cudowne uzdrowienia, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży, zarówno dziękczynnych, jak też w różnych osobistych intencjach. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich tysiące.

Fot. Bladyniec, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29894747

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajów, Żyrowice) znalazły się w granicach Związku Radzieckiego.

Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób.

Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w poprzednim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Danych ze spisu powszechnego ludności przeprowadzonego w 2021 roku jeszcze nie ma.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze