fot. PAP/Mateusz Marek

Pastorał, kielich mszalny i habit wykorzystane zostaną podczas beatyfikacji

W trakcie liturgii beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej zostaną wykorzystane paramenty i insygnia Prymasa Tysiąclecia – pozłacany pastorał oraz kielich mszalny.

Pastorał używany przez prymasa jako symbol kija pasterskiego, wyrażającego pieczę biskupa nad powierzonym sobie ludem Bożym, na co dzień jest eksponowany w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, znajdującym się w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej.

Pozłacany pastorał o wysokości 183 cm i pięknie zdobionej krzywaśni został podarowany prymasowi Wyszyńskiemu przez młodzież hiszpańską z okazji Milenium Chrztu Polski w 1966 r. W krzywaśni znajduje się rzeźba wykonana z kości słoniowej. Prymas używał pastorału w czasie większych celebracji liturgicznych. Posługiwał się nim również kard. Agostino Casaroli, wysłannik Jana Pawła II, w czasie ceremonii pogrzebowej prymasa na pl. Zwycięstwa (obecnie pl. Piłsudskiego) 31 maja 1981 r. w Warszawie.

>>> „Ósemki”. Kobiety bliskie kardynałowi Wyszyńskiemu

Historyczne insygnium zostało użyczone Mt 5,14 przez Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Pastorał znajduje się w strefie poświęconej chorobie i śmierci prymasa wraz z takimi artefaktami jak biret kardynalski, dowód osobisty i szarfa żałobna z napisem: NIEKORONOWANEMU KRÓLOWI POLSKI.

Habit matki Czackiej

Przed beatyfikacją matki Elżbiety Róży Czackiej Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wzbogaciło się o niezwykle cenny eksponat, będący zarazem relikwią. Jest to odnowiony habit zakonny twórczyni Dzieła Lasek, który od dziś będzie można zobaczyć na ekspozycji w Mt 5,14, mieszczącym się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

>>> Stefan – chłopiec z małej wioski, który został prymasem

Kosztowną renowację ubioru zakonnego przyszłej błogosławionej współfinansowała Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej, przy szczególnym zaangażowaniu prof. Tadeusza Kulika, światowej sławy naukowca, byłego prorektora Politechniki Warszawskiej. Jest to dar Akcji Katolickiej dla Mt 5,14 z okazji beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Sługa Boża Matka Elżbieta Róża Czacka, fot. wikimedia commons/Autorstwa Nieznany – Fotografia z Archiwum Zgromadzenia FSK – skan mój, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12492082

„To wyjątkowo cenny dla nas eksponat, mający wymiar poruszającego świadectwa. Dzięki niemu będziemy mogli pokazać, jak radykalna przemiana dokonała się w hrabiance Róży Czackiej, wytwornej damie lubującej się w eleganckich strojach, która porzuca luksus, aby zniżyć się do poziomu żebraczki we franciszkańskim, zgrzebnym habicie jako uniżona sługa niewidomych” – mówi Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

>>> Abp Gądecki: kard. Wyszyński był człowiekiem nietuzinkowym

Rekonstrukcji ubioru dokonała konserwatorka tkanin Tamara Przygońska.

Habit został oddany w depozyt Mt 5,14 przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, założone przez matkę Elżbietę Czacką. Podobny znajduje się w urządzonej przez s. Albertę izbie pamięci matki Elżbiety w podwarszawskich Laskach.

Strój jest centralnym eksponatem w części poświęconej matce Czackiej w strefie Będziesz miłował. Oprócz niego zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. maszynę do pisania w alfabecie Braille’a z czasów matki Czackiej oraz opaskę, którą nosiła po przeprowadzonej bez znieczulenia operacji oka podczas bombardowania Warszawy we wrześniu 1939 r.

Muzeum będzie czynne także 12 września br. po zakończeniu uroczystości beatyfikacyjnych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze