Widok na zaatakowany obóz dla uchodźców w Dżeninie, Zachodni Brzeg, fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Patriarcha łaciński Jerozolimy wzywa do zawieszenia broni w Dżaninie

Łaciński patriarcha Jerozolimy, arcybiskup Pierbattista Pizzaballa, wezwał do zawieszenia broni w palestyńskim mieście Dżanin na okupowanym Zachodnim Brzegu, które znajduje się pod izraelskim ostrzałem. „W ciągu ostatnich dwóch dni miasto Dżanin zostało poddane bezprecedensowej izraelskiej agresji, która spowodowała również ogromne szkody dla naszej łacińskiej wspólnoty w Jenin” – czytamy w oświadczeniu patriarchy.

Abp Pizzaballa wyraził nadzieję na dialog, aby zapobiec „przyszłym nieuzasadnionym atakom na ludność”. Zdjęcia rozpowszechnione przez arabsko-chrześcijański portal „Abouna.org” pokazują wybite okna i zniszczenia kościoła spowodowane pożarem. W Dżaninie mieszka około 500 katolików.

fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Schronienie w parafii

Parafia łacińska w palestyńskim mieście Zebabdeh, około 15 kilometrów na południowy wschód od Dżaninu, otworzyła swój kościół dla ludzi uciekających przed trwającymi atakami Izraela na obóz dla uchodźców w Dżaninie. Jak dotąd jednak uciekający uchodźcy nie byli w stanie dotrzeć do Zebabdeh z powodu blokady izraelskiej armii i schronili się w domach i sklepach w Dżaninu.

Według izraelskich mediów, zastępca gubernatora Dżanin, Kamal Abu Aroub, powiedział Radiu al-Shams we wtorek rano, że około 3000 mieszkańców uciekło z obozu dla uchodźców. Szacuje się, że w obozie mieszka od 15 000 do 20 000 osób. Palestyńska agencja prasowa „Wafa” poinformowała, że we wtorek na Terytoriach Palestyńskich ogłoszono strajk generalny. Tymczasem szef Izby Handlowej w Dżanin, Ammar Abu Bakr, ostrzegł przed niedoborami żywności i leków z powodu izraelskiego zamknięcia miasta. Według doniesień medialnych ONZ zmobilizowała pomoc humanitarną w obliczu pogłębiającego się kryzysu.

Pojazdy armii izraelskiej przejeżdżają ulicą podczas starć z Palestyńczykami drugiego dnia izraelskiej operacji wojskowej w obozie Jenin na Zachodnim Brzegu, fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Według doniesień izraelskich mediów we wtorek, palestyński prezydent Mahmud Abbas ogłosił, że zawiesi wszelkie stosunki z Izraelem. Ma to być wynikiem nadzwyczajnego spotkania palestyńskich przywódców w Ramallah.

Według rzecznika izraelskiej armii Daniela Hagariego, do tej pory aresztowano około 110 podejrzanych. Hagari oszacował liczbę uzbrojonych Palestyńczyków w obozie na około 300. Kolejnych kilkanaście celów w obozie uchodźców miało zostać jeszcze przeszukanych.

Wojskowa operacja Izraela

Tymczasem, według doniesień medialnych, liczba ofiar śmiertelnych izraelskiej operacji wojskowej na okupowanych Terytoriach Palestyńskich wzrosła do dziesięciu. Kolejne 100 osób zostało rannych, niektóre z nich poważnie.

Izrael rozpoczął w poniedziałek wieczorem ofensywę powietrzną i lądową z udziałem ponad 1000 żołnierzy na obóz, który określił jako „twierdzę terrorystów”. Celem była siedziba grupy terrorystycznej „Batalion Dżanin”, która według armii była wykorzystywana „jako punkt obserwacyjny, miejsce spotkań uzbrojonych terrorystów przed i po działaniach terrorystycznych, skład broni i materiałów wybuchowych oraz centrum kontaktowe i komunikacyjne dla bojowników”, a także „kryjówka dla poszukiwanych bojowników”.

fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

W międzyczasie kilka osób zostało rannych w wydarzeniu, które prawdopodobnie było atakiem terrorystycznym. Doszło do tego w Tel Awiwie we wtorek w południe. Izraelskie media podały, że rannych zostało od pięciu do dziesięciu osób, w tym trzy są w stanie krytycznym. Według raportu, kierowca wjechał swoim pojazdem w tłum ludzi. Następnie rzekomo zaatakował osobę nożem i został zastrzelony przez uzbrojonego cywila.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze