o. Wojciech Prus, duszpasterz Lednicy. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pieczęć symbolem tegorocznej Lednicy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

1 czerwca po raz 23. na Polach Lednickich spotkają się uczestnicy Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica 2000. Tym razem wydarzeniu przyświecać będzie hasło „Wiesz, że Cię kocham”. W tym roku młodzi ludzie będą się modlić za swoich księży; na każdego uczestnika spotkania będzie czekać – jako symbol i prezent – pieczęć i świeca.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Poznaniu duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000 o. Wojciech Prus, hasło tegorocznego spotkania jest nawiązaniem do słów Jana Pawła II: „człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany”. Dominikanin dodał, że myśl przewodnia wydarzenia została wskazana jeszcze przez twórcę lednickich spotkań, zmarłego w 2015 roku o. Jana Górę.

Organizatorzy spotkania Lednica 2000. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk


„Idziemy tymi tropami, które zostawił nam o. Góra. Będziemy chcieli poprowadzić samych siebie i młodych ludzi do doświadczenia tego, że jesteśmy kochani” – powiedział poznański zakonnik. Jak dodał, tegoroczna Lednica ma być „zachwytem nad skarbami, które ofiarowuje Kościół – nad spowiedzią i Eucharystią”. Wskazał, że przez te sakramenty Chrystus „mówi do każdego z nas: Kocham Cię!”.

Duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000 o. Mateusz Kosior powiedział, że w tym roku uczestnicy spotkania będą się modlić nad księżmi. – Młodzi ludzie wyciągną nad nimi ręce i będą się modlili o dobrych spowiedników. Chcemy dać księżom piękny prezent w postaci stuły, która jest symbolem spowiedzi; spotkania, które się rodzi między kapłanem a młodym człowiekiem – wyjaśnił.

Natalia Graczyk – tegoroczna koordynatorka Lednicy. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk


Wszyscy uczestnicy tegorocznej Lednicy mają dostać specjalną pieczęć nawiązującą do przymierza człowieka z Bogiem. Wypisany został na niej cytat z Pieśni nad Pieśniami.  Pielgrzymi dostaną też rachunek sumienia stworzony specjalnie na spotkanie pod Bramą – Rybą. Jego tekst zainspirowany jest biblijną postacią celnika Mateusza i obrazem „Powołanie św. Mateusza” namalowanym przez Caravaggia. Symbolem spotkania będzie też świeca.

Organizatorzy spotkania lednickiego. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk


Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. Gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. W ubiegłorocznej Lednicy wzięło udział około 85 tys. pielgrzymów. Do tej pory spotkania młodych zgromadziły pod Bramą Rybą ponad 2 mln uczestników.

Poza organizowanymi od 1997 r. Ogólnopolskimi Spotkaniami Młodych Lednica 2000, na Polach Lednickich odbywają się także spotkania innych grup, w tym Lednica Dziecka, Lednica Seniora czy Lednica Motocyklisty.

Zobacz także
Wasze komentarze