Jasna Góra, fot. Maciej Kluczka/misyjne.pl

Pielgrzymi będą wchodzili do Częstochowy 10 trasami

Dziesięcioma ustalonymi trasami będą wchodzili w tym roku do Częstochowy pielgrzymi przybywający na Jasną Górę przed Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) i świętem Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Trasy te uwzględniają m.in. trwające w mieście remonty dróg.

Przed pierwszym z tych tzw. szczytów pielgrzymkowych organizatorzy poinformowali dotąd o nadejściu 35 dużych grup pątniczych – mówi podkomisarz Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej policji. W ciągu najbliższych dni liczba ta jeszcze najpewniej wzrośnie. Zgodnie z informacjami miasta z ostatniego tygodnia, w sierpniu na Jasną Górę ma dotrzeć 145 pielgrzymek, w których – według deklaracji organizatorów – przyjdzie do Częstochowy, przybiegnie lub przyjedzie na rowerze łącznie blisko 48 tys. osób.

>>> Przeor Jasnej Góry: z radością oczekujemy na pielgrzymów

41. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna
fot. PAP/Wojciech Olkunik

Tradycyjnie najwięcej pątników pojawia się w częstochowskim sanktuarium przed Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) i świętem Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Nie wszystkie grupy wchodzą z zabezpieczeniem policji. Zgłaszane są większe pielgrzymki – szczegółowe dane o nich trafiają do Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie poprzez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Na podstawie tego wykazu policjanci wydziału ruchu drogowego kontaktują się z organizatorami największych z nich, określają zapotrzebowanie i przygotowują zabezpieczenie. Nie jest przy tym możliwe ujęcie wszystkich grup, małe pielgrzymki zazwyczaj same przechodzą przez miasto korzystając z własnych przeszkolonych osób kierujących ruchem.

Najczęstsze trasy

„W przypadku dużych grup, podchodzimy do nich wieloaspektowo, dbając o bezpieczeństwo ich, ale też miasta i powiatu, aby ulice i drogi pozostały możliwie drożne” – zapewniła policjantka podając, że pod ich kątem wytyczono 10 precyzyjnie określonych tras przejść. Przypomniała przy tym o trwających w Częstochowie remontach infrastruktury drogowej, które obejmują zarówno główne ulice wzdłuż przecinającej miasto w osi północ-południe tamtejszej linii tramwajowej, jak i właśnie rozpoczęty remont al. Wojska Polskiego, jak w mieście nazywa się odcinek dwujezdniowej „gierkówki” (jej tranzytową funkcję przejęła w ub. roku autostrada A1). Najczęstsze trasy przejść dużych pielgrzymek głównymi arteriami to: ul. Warszawską (DK91), Łódzką, al. Jana Pawła II (DK46), Mirowską – z tzw. Przeprośnej Górki – i przede wszystkim Al. Najświętszej Maryi Panny. Tam też należy spodziewać się głównych utrudnień w czasie szczytów pielgrzymkowych.

>>> W deszczu wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę

fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Największe grupy

Jak informował w ostatnim tygodniu Urząd Miasta Częstochowy, według zapowiedzi organizatorów wśród najliczniejszych grup pątników w sierpniu będą należały: Piesza Pielgrzymka Kurii Diecezjalnej w Tarnowie (5 tys. osób), 310. Piesza Pielgrzymka Warszawska (3,5 tys.), pielgrzymka organizowana przez Kurię Diecezjalną Siedlecką (3 tys.), Pielgrzymka Piesza z Kościoła Akademickiego Św. Anny z Warszawy (2,5 tys.) i 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej (ponad 2 tys.). Największej liczby pątników władze Częstochowy spodziewają się, jak co roku, 13 i 14 sierpnia, przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdy na Jasną Górę dotrą m.in. pielgrzymi z Warszawy, Siedlec, z diecezji radomskiej, Kalisza, Szczecina czy Piły. Przed 26 sierpnia, a więc świętem Matki Bożej Częstochowskiej, na Jasną Górę docierają przede wszystkim pątnicy z woj. śląskiego, ale także z Tarnowa, Łodzi, Włocławka i Wielunia.

fot. Maciej Kluczka

Po pandemicznym roku

Jak zaznacza częstochowski magistrat, dostępne statystyki sierpniowych pielgrzymek dotyczą grup zorganizowanych, które zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy – z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie określoną trasą i o których informacje ma zarządzanie kryzysowe magistratu. Nie obejmuje pielgrzymów indywidualnych, a także pielgrzymek i grup zorganizowanych przybywających do Częstochowy samochodami, autokarami czy pociągami. Jak wynika ze sprawozdania przedstawionego na początku roku przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, w ubiegłym roku częstochowskie sanktuarium odwiedziło niespełna milion pielgrzymów. Z powodu pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń było ich ponad czterokrotnie mniej niż w 2019 r. W 2020 r. do Częstochowy przybyło 120 ogólnopolskich pielgrzymek. Część z nich odbyła się w sposób tradycyjny, natomiast w okresie obostrzeń wiosennych i jesiennych, zorganizowano je z udziałem reprezentacji wiernych oraz w łączności z Jasną Górą przez media. Piesze pielgrzymki, których według oficjalnych danych było w 2020 r. 160, wędrowały do Częstochowy albo w systemie sztafetowym, albo w grupach o ograniczonej liczbie pątników lub w formie reprezentacji kapłanów. Przybyło także mniej licznych, rodzinnych i indywidualnych grup pieszych, niezgłaszanych w klasztorze.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze