fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi / misyjne.pl

Pielgrzymka harcerzy do miejsc kaźni bł. ks. phm. Frelichowskiego

Mszą św. w kościele św. Barbary w Monachium celebrowanej przez ks. Piotra Zamarię, kapelana Ordynariatu Polowego zakończyła się Harcerska Pielgrzymka Dziękczynna: „Wickowe Camino; Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski w Niemieckich Obozach Zagłady”. Pielgrzymka odbywała się w dniach 18–22 października. Zorganizowała ją fundacja Fundacja Caritas Super Omnia Est, upowszechniająca postać dh. Wicka.

Harcerze odwiedzili: Fort VII Toruń, KL Stutthof, KL Sachsenhausen i KL Dachau. Uczestniczyli w niej harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju (Argentyna, Australia, Francja, Kanada, Szwecja, USA, Wielka Brytania) została zrealizowana w ramach projektu Wickowe Camino – Niemieckie Miejsca Zagłady.

Pielgrzymka została uroczyście rozpoczęta 18 października mszą św. w Sanktuarium Błogosławionego w Toruniu pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji toruńskiej Andrzeja Suskiego. 18 i 19 października pielgrzymi byli obecni w Forcie VII w Toruniu w pierwszym miejscu odosobnienia Patrona Harcerstwa Polskiego oraz w Muzeum KL Stutthof w Sztutowie.

>>> Czuwać, czyli być szczęśliwszym

Warszawska pielgrzymka poświęcona bł. ks. Frelichowskiemu, czerwiec 2023, fot. Maciej Kluczka / Misyjne Drogi / misyjne.pl

20 października pielgrzymi odwiedzili Muzeum Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego KL Sachsenhausen niedaleko Berlina. Odprawiona została też msza św. w bazylice św. Jana w Berlinie w intencji więźniów oraz wszystkich Polaków pomordowanych w KL Sachsenhausen.

Cel pielgrzymki

W sobotę 21 października, pielgrzymka dotarła do celu – miejsca męczeńskiej śmierci patrona Harcerstwa Polskiego, błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego w KL Dachau koło Monachium. W kaplicy sióstr Karmelitanek Bosych w Dachau odprawiona została Msza św. dziękczynna za patrona Harcerstwa Polskiego oraz w intencji jego kanonizacji, którą koncelebrowali ks. Piotr Zamaria delegat bp. Wiesława Lechowicza ds. duszpasterstwa harcerzy oraz ks. Dominik Domin z Sanktuarium bł. Stefana Frelichowskiego w Toruniu.

W homilii ks. Piotr Zamaria, nawiązując do ewangelicznej sceny, w której Jezus odpowiada faryzeuszom, aby należny podatek oddawali cezarowi: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga». Podkreślił, że od czasów starożytnych na wielu rzeczach znajduje się znak ich właściciela. Przypomniał, że na monetach widoczny był znak cesarza, a niewolnicy nosili znak tego, do którego należeli. – Chrystus przypomina, że człowiek należy do Boga, nosi w sobie Jego obraz – mówił kapelan.

Duchowny podkreślał, że w odwiedzanych przez pielgrzymów miejscach widać było zatracenie przez oprawców obrazu Boga w ich sercach. – Bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, swoim życiem i postępowaniem, swoimi wyborami i decyzjami przypominał o przynależności do Boga i starał się, żeby ten obraz Boga, który nosimy w sobie był szczegółowy i wyrazisty, a nie rozmydlony i zamazany. Podobnie czynił św. Jan Paweł II, którego 45. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu wspominamy – powiedział.

bł. ks. phm. Stefan Wincenty Frelichowski, fot. Adalbertus/ Wikimedia

Patron harcerzy

Ks. Zamaria podkreślał, że pielgrzymka do miejsc związanych z męczeńską śmiercią dh. Wicka jest okazją do dziękczynienia za 20 lat jego patronatu nad polskimi harcerzami. – Dziękujemy Bogu za ludzi, świętych i błogosławionych, św. Jana Pawła II i bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego którzy pokazują nam prawdziwe oblicze człowieczeństwa i odnawiają w nas obraz Pana Boga – powiedział.

Po Mszy św. w Kaplicy Śmiertelnego Lęku, pod tablicą upamiętniającą polskich księży zamordowanych w Dachau, harcerki i harcerze z Litwy, Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec złożyli biało-czerwoną wiązankę oraz zapalili znicze. Przedstawiciele organizacji harcerskich złożyli kwiaty także na miejscu bloku 7, gdzie błogosławiony oddał życie. Zaciągnięto również honorową wartę przy tablicy upamiętniającej patrona harcerzy. Pielgrzymi wzięli też udział w Drodze Krzyżowej odprawionej na wzgórzu Leitenberg w Dachau.

Projekt Wickowe Camino Niemieckie Miejsca Zagłady był sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą 2023. Pielgrzymka odbywa się pod specjalnym patronatem bp. Wiesława Lechowicza, krajowego delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy w ramach ogłoszonego Roku Dziękczynienia.

23 lutego br. bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy ogłosił Rok Dziękczynienia za ustanowienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego. W katedrze polowej podpisany został specjalny Akt Dziękczynienia przez kapelanów i władze organizacji harcerskich z Polski i zagranicy. Akt ten został 17 maja wręczony Ojcu Świętemu Franciszkowi. 4 czerwca relikwie patrona Harcerstwa Polskiego wprowadzone zostały uroczyście przez kard. Kazimierza Nycza, kard. Stanisława Dziwisza, bp. Wiesława Lechowicza oraz bp. Sławomira Odera do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze