Pielgrzymka małżeństw do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego małżonkowie obchodzący 25. i 50. rocznicę ślubu odnowili przyrzeczenia małżeńskie w obecności biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej bp Łukasz Buzun wskazywał, że podstawą rodziny jest związek mężczyzny i kobiety. – Małżeństwo i rodzina zostały stworzone na obraz Boga i dlatego chcemy bronić rodziny. Tym, co łączy mężczyznę i kobietę jest miłość. Ta miłość między żoną a mężem jest odbiciem miłości Chrystusa do Kościoła – powiedział biskup.

Przypomniał również, że papież Franciszek podczas wizyty w Krakowie mówił jak ważna jest obecność dziadków wśród młodego pokolenia. – Historia i wiara są przekazywane dzieciom przez dziadków. To jest to piękno, które odbija się na młodym pokoleniu. Bez tego nie będzie zaufania do Pana Boga, do kapłaństwa, do Kościoła. To są wartości niezbywalne – stwierdził celebrans.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył patronowi małżeństwa, przybyłe parafie i pielgrzymów z Polski.

W swoim słowie biskup kaliski ubolewał, że we współczesnych czasach jest wielki atak na rodzinę w Europie i na świecie poprzez promowanie związków jednopłciowych. – Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi. W rodzinie człowiek przychodzi na świat i odchodzi. Kto nie ma rodziny nie jest szczęśliwy w pełni. Rodzina to jest coś najcenniejszego, nie można jej stracić – przekonywał.

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną cześć odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji.

Zobacz także
Wasze komentarze