fot. Autorstwa Januszk57 – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35152741

Pielgrzymka osób niepełnosprawnych do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

Zakończyła się 22. diecezjalna pielgrzymka osób niepełnosprawnych i przyjaciół do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Po rocznej przerwie spowodowanej przez pandemię, do głównego sanktuarium diecezji legnickiej przybyło około 400 pielgrzymów. Spotkaniu przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, który przewodniczył mszy św. w bazylice krzeszowskiej.

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Maryja i Józef wskazują nam drogą zawierzenia i ufności”.

>>> Hiszpania: Matka Boża Szkaplerzna opiekunką ludzi morza

Ewangelicznej scenie zwiastowania i dialogowi, jaki Maryja odbyła z aniołem, bp Siemieniewski poświęcił wygłoszoną homilię. Biskup legnicki wspomniał o pobycie w krzeszowskim sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego, który 60 lat temu podziwiał piękno tego miejsca. – W swoich zapiskach martwił się o to, kto będzie wypełniał tak wielką świątynię położoną z dala od wielkich miast. Odpowiedź znajdujemy w naszych czasach, podczas takich właśnie pielgrzymek. My jesteśmy odpowiedzią na to pytanie. My, którzy pragniemy wspólnoty w Duchu św., którzy pragniemy mocy i pomocy od Boga. Wierzymy, że tę pomoc otrzymamy tutaj, dzięki wsparciu Matki Bożej Łaskawej – zauważył bp Siemieniewski.

Duchowny zwrócił uwagę na wezwanie anioła do Maryi „nie bój się” zauważając, że w wielu miejscach w Piśmie św. odnajdziemy to wezwanie. Ono jest ważne zwłaszcza wtedy, kiedy człowiek przeżywa różne zwątpienia, rozterki, kiedy spotyka go choroba, ludzka niemoc. „Nie bój się, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” – te słowa niosą nadzieję, wsparcie, one docierają także do nas – przekonywał kaznodzieja.

Miłość dająca życie

Bp Siemieniewski podkreślił, że przyjęta miłość Boża przemienia wszystko, staje się siłą sprawczą nowej jakości życia. – Dzięki niej odradzamy się przez łaskę, inaczej widzimy, postrzegamy świat, oczami wiary dostrzegamy piękno, wartość każdego człowieka, jako bożego stworzenia, również tego, którego dotykają różne słabości. Ta miłość przez nas chce się objawiać – podkreślił.

Pielgrzymka osób niepełnosprawnych jest także okazją do uhonorowania tych, którzy w szczególny sposób przysłużyli się na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnych. W tym roku tytuł „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych” otrzymała Janina Panajotidu ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Życzliwych w Zgorzelcu.

>>> Nowa Ewa, Harfa Ducha Świętego czy Arka. Dlaczego takie imiona nadawano Maryi?

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze