polscy lekarze na słowacji

fot. PAP/Radek Pietruszka

Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę, by podziękować Bogu za wszystkich odważnych medyków

W tym roku 97. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę odbędzie się 22-23 maja. Będziemy koncentrować się wokół postaci św. Józefa, czczonego jako „nadzieja ludzi chorych” i „patron dobrej śmierci” – mówi krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. prał. Arkadiusz Zawistowski.

Pielgrzymkę rozpocznie Apel Jasnogórski o godz. 21.00. Poprowadzi go przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Będzie on również przewodniczył głównym uroczystościom niedzielnym. Homilię w czasie mszy św. wygłosi bp Stefan Regmunt. W pielgrzymce wezmą udział delegacje poszczególnych grup zawodowych. – W tym roku chcemy podziękować Bogu za wszystkich odważnych medyków, a więc lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i diagnostów laboratoryjnych, którzy stanęli do walki o zdrowie i bezpieczeństwo chorych na Covid-19. Będziemy dziękować za otrzymane siły do codziennej służby pacjentom oraz za wychodzenie z pandemii, co sprawia, że możemy czuć się bezpieczniej i skuteczniej pomagać innym chorym – mówi ks. Zawistowski. Zaznaczył, że uczestnicy pielgrzymki będą także modlić się o życie wieczne dla tych osób z personelu medycznego, które chroniąc życie innych, same zaraziły się tym patogenem, zachorowały i zmarły.

fot. Maciej Kluczka

Św. Józef

Hasłem pielgrzymki będzie temat obecnego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. – W związku z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Świętego Józefa będziemy także poznawać bliżej postać opiekuna Świętej Rodziny – mówi duszpasterz. Przypomniał, że w Kościele czczony on jest także, jako „nadzieja ludzi chorych” i „patron dobrej śmierci”. – Od niego możemy uczyć się służby, troski o człowieka słabego, chorego, potrzebującego – mojego bliźniego – wskazuje ks. Zawistowski i zwraca uwagę, że personel medyczny bardzo często staje wobec śmierci pacjenta. „Św. Józef, jako patron dobrej śmierci, może być dla medyków inspiracją, by, jeśli warunki na to pozwalają, wzywać na pomoc niebo, prosząc o zbawienie dla obchodzącego z tego świata człowieka” – zwrócił uwagę kapelan. Przyznał, że czas pandemii sprawił, że pracownicy służby zdrowia muszą zachować środki szczególnej ostrożności, a więc przestrzegać procedur sanitarnych.

>>> Kapelan na oddziale covidowym: w szpitalu nie widać kryzysu Kościoła. Chorzy proszą o sakramenty [ROZMOWA]

fot. EPA/Max Cavallari

Pielgrzymkę przygotowała metropolia szczecińsko-kamieńska, czyli archidiecezja szczecińsko-kamieńska, diecezja zielonogórsko-gorzowska i diecezja koszalińsko-kołobrzeska.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze