materiały prasowe

Pierwsza w Polsce Biblia dla kobiet. Bez problemu zmieści się w… torebce! 

Jak stawać się apostołką piękna? Dlaczego kobiety są partnerkami Boga? Co sprawia, że Maryja jest najpiękniejszą kobietą w Biblii? Właśnie ukazała się pierwsza w Polsce Biblia dla kobiet. Znajdziemy w niej odpowiedzi na te i inne pytania.  

Nakładem wydawnictwa Edycja Świętego Pawła ukazało się właśnie specjalne wydanie Pisma Świętego, opatrzone komentarzami i wstępami wybitnych teolożek, biblistek i specjalistek zajmujących się psychologią i pedagogią. To pierwsze takie wydanie Biblii w Polsce. 

>>> Skrutuj Pismo Święte!

Biblia w torebce 

Nie jest to zwykła Biblia. Projekt „Biblii dla kobiet” został wymyślony przez kobiety dla kobiet. – Biblia jest bardzo podręczna, kartki wykonane są z typowego, cieniutkiego papieru „biblijnego”, który znamy chociażby z „Tysiąclatki”. Biblia jest leciutka, litery nie są ani za małe, ani za duże. Jest tak mała, że może bez problemu wejść do kobiecej torebki. Można ją zabrać wszędzie, bo nie jest zbyt duża. Okładka jest w kolorze malinowym we wzorzyste kwiatki. To dla kobiety bardzo miłe, takie skojarzenie tchnienia życia, wiosny – komentuje s. Anna Maria Pudełko AP, jedna z autorek projektu.  

>>> Bp Libera: Bóg w swoim słowie jest naprawdę na wyciągnięcie ręki

materiały prasowe

Tym, co wyróżnia tę Biblię od innych, jest to, że opatrzona jest komentarzami i wstępami… kobiet. Znajdują się one na początku i na końcu tego wydania Pisma Świętego. Mają one wprowadzić w tematykę kobiecości w kontekście biblijnych historii, ale także ułatwić zrozumienie słowa Bożego. W środku znajdziemy jednak nie tylko interesujące komentarze teolożek i biblistek, ale także teksty samych papieży… 

Dwa teksty-komentarze zawierają teksty papieży. Jeden to tekst papieża Franciszka „Bóg nie obyłby się bez matki”, a drugi to fragmenty listu św. Jana Pawła II do kobiet pt. „Godność kobiety w świetle Słowa Bożego”. Mamy również tekst wybitnej biblistki i judaistki, dr. Marii Miduch pt. „Kobieta. Boża partnerka do zadań specjalnych”, w którym pięknie pisze o Bogu, który jest… feministą, czyli o tym, że Bóg angażuje i liczy na kobietę. Jest także tekst mojej rodzonej siostry, a więc s. Judyty Pudełko, która jest biblistką piszącej o najpiękniejszej i najważniejszej wśród kobiet w Biblii, czyli o Maryi. Jest Ona obecna zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie. Ja również napisałam krótki komentarz „Kobieta apostołką Piękna”. Słowo „Piękno” jest dużą literą, ponieważ… Piękno to Bóg. Poprzez ten komentarz chcę pomóc kobietom odkryć to Piękno, które mamy w sobie, które jest autentyczne i niepowtarzalne, które Bóg złożył w każdej z nas – dodaje s. Anna Maria Pudełko AP.  

Modlitwa słowem Bożym 

W drugiej części znajdziemy także praktyczne porady, jak modlić się Słowem Bożym. Jak się okazuje, istnieje kilka, niezwykle interesujących metod takiej modlitwy.  

W środku możemy także znaleźć opisaną niezwykłą metodę modlitwy, którą praktykujemy w Rodzinie Świętego Pawła, a więc „Droga, Prawda i Życie”. Jest to metoda modlitwy słowem Bożym, przygotowana przez s. Iwonę Kopacz, Uczennicę Boskiego Mistrza. Opisałyśmy także metodę modlitwy słowem Bożym „pięcioma zmysłami”, która jest właściwie nieznana, ale może być dla nas ciekawą propozycją spędzenia czasu ze słowem Pana. Mamy także kilka rad, jak pracować z Biblią, i komentarze kilku kapłanów, polsko- i włoskojęzycznych (np. ks. Marca d’Agostino i o. dr. Andrzeja Kiejzy OFMcap). Jest także krótka refleksja pt. „Co nam przeszkadza w pracy z Biblią” – komentuje s. Anna Maria Pudełko AP.  

Niezwykła oprawa graficzna Biblii dla kobiet, a także merytoryczne teksty wewnątrz, mają zachęcić kobiety do poznania słowa Bożego i odkrycia jego sensu we własnym życiu. – Najważniejsze jest żywe słowo Boga, o którym ks. Jakub Alberione mówił, że na stronach Biblii „płonie Boży ogień Ducha Świętego, tak jak pod postaciami sakramentów żyje boska osoba Jezusa Chrystusa” – kończy s. Anna Maria Pudełko AP.  

>>> Brewiarz nie tylko dla księży. Jak modlić się liturgią godzin?

*** 

„Biblia dla kobiet”, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2020, imprimatur: bp Zygmunt Zimowski (L.dz. 939/05), edycja.pl.  

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze