bp Piotr Libera. fot. episkopat.pl

Bp Libera: Bóg w swoim słowie jest naprawdę na wyciągnięcie ręki

– Słowo Boga nie jest dane po nic, ono zawsze dotyka życia – powiedział bp Piotr Libera podczas nabożeństwa Słowa Bożego w płockiej bazylice katedralnej. W kościołach diecezji płockiej w Niedzielę Słowa Bożego podczas Eucharystii miała miejsce intronizacja Pisma Świętego.

– Słowo Boga nie jest dane na wyłączność niewielkiej grupie wtajemniczonych. Jest dane wspólnocie, która słucha i rozumie. To słowo ma moc czynić z nas prawdziwą wspólnotę ludzi Boga przez zasłuchanie w Niego. Słuchając słowa odkrywamy nie tylko, co mówi ono „do mnie”, ale też „co mówi Duch do Kościoła”, co mówi Bóg do nas jako do swojego ludu – zaakcentował kaznodzieja.

>>> Skrutuj Pismo Święte!

Podkreślił, że Słowo Boga nie jest kolejną „baśnią z tysiąca i jednej nocy”, „wymyślonym mitem”. Przychodzi do ludzi nie z woli ludzkiej, ale dzięki działaniu Ducha Świętego. Dlatego ma moc, która tylko z Ducha się rodzi: moc rozpalania w ludzkich sercach siedmiorakich darów, wśród których jest również umiejętność, pobożność i bojaźń Boża, pozwalające odczytać słowo jako wciąż żywe.

Biskup polecił, aby otwierając Księgę poprosić o światło i pomoc Ducha Świętego, a w modlitewnej lekturze nie szukać siebie i nie naginać Słowa Boga do własnych myśli. To Słowo ma dotykać ludzkiego „dziś, tu i teraz”. Ono stanie się „lampą dla naszych słów i światłem na naszej ścieżce”.

>>> Masz wolne 2 minuty? Papież Franciszek ma dla Ciebie propozycję!

– Kościół medytował słowo od wieków. Może się czasem pojawić pokusa „odstawienia” słowa na boczny tor. Bo za trudne, za dziwne, zbyt skomplikowane. Czasem, zamiast nieść światu słowo Boga, niesiemy tylko siebie, z prostego powodu – brak nam czasu, żeby spotkać się z Bogiem, więc co najwyżej spotykamy się z własnymi myślami – zauważył hierarcha.

Unsplash/Domena Publiczna

Dodał, że Niedziela Słowa Bożego nie może być jeszcze jednym „świętem kościelnym”, które mija, a dzień później zapomina się, co świętowano. Biblia w domach nie chce być tylko ozdobą, nie chce, by kurz pokrywał jej obwolutę. Bóg w swoim Słowie „jest naprawdę na wyciągnięcie ręki, na wyciągnięcie serca każdego z nas”. On sam dołącza do ludzi w czasie wędrówki przez codzienność.

– Chce dać nam nadzieję, zwłaszcza wtedy, kiedy kolejny raz z bólem stwierdzamy, żeśmy się czegoś innego spodziewali niż to, co przyniosło życie. Pragnie sam otworzyć nam oczy, abyśmy mogli Go poznać i ucieszyć Jego obecnością. I pragnie się nam udzielać w słowie, tak, jak się nam daje w łamanym chlebie – stwierdził bp Libera.

>>> 20 ciekawostek o Biblii, które was naprawdę zaskoczą

W Niedzielę Słowa Bożego w kościołach diecezji płockiej, w odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka, bp Piotr Libera zarządził, aby podczas Eucharystii miała miejsce intronizacja księgi Pisma Świętego. Sprawowane były też nabożeństwa słowa Bożego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze