fot. EPA/GEORGI LICOVSKI

Pierwsze dzieci uchodźców z Ukrainy są zapisywane do szkół w Polsce

Pierwsze dzieci wojennych uchodźców znajdują miejsca w szkołach w woj. lubuskim. Samorządy i podległe im szkoły intensywnie przygotowują się do przyjęcia większej liczby uczniów z Ukrainy – poinformowała PAP Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa.

„Pierwsze chwile pobytu dzieci z Ukrainy w Polsce są pełne emocji, to czas poznawania nowego miejsca, otoczenia, nowych osób. Przychodzi jednak moment zastanowienia się – co dalej. Dzieci te zapewne trafią do polskich szkół i przedszkoli, i może być ich dużo” – powiedziała PAP Ewa Rawa.

Dodała, że w Ministerstwie Edukacji i Nauki cały czas trwają prace mające na celu przygotowanie polskiego systemu edukacyjnego dla dzieci ukraińskich tak, aby jak najszybciej trafiły do polskich szkół.

„My również, w woj. lubuskim, chcemy dobrze przygotować nasze szkoły na przyjęcie dzieci ukraińskich. Wszelkie prace dyrektorów szkół i przedszkoli prowadzone są w porozumieniu z organami prowadzącymi. W tych kwestiach jestem w stałym kontakcie z dyrektorami szkół oraz z organami prowadzącymi szkoły i placówki oświatowe” – powiedziała kurator.

Dodała, że każdy samorząd terytorialny indywidualnie, zgodnie z przepisami prawa oświatowego, rozstrzyga kwestię nauki ukraińskich dzieci w szkołach. Wiele zależy też od tego, jakie warunki są w szkołach i jak długo dzieci ukraińskie zostaną w naszym kraju.

By zapisać do szkoły swoje dziecko obywatel Ukrainy musi przedstawić dyrektorowi szkoły informacje o sumie lat nauki dziecka za granicą. Na tej podstawie dyrektor podejmie decyzję o przyjęciu ucznia do danej klasy. Rodzice mogą też zwrócić się do dyrektora o przyjęcie dziecka do niższej klasy, niż wynika to z sumy ukończonych lat nauki szkolnej w kraju ojczystym.

fot. EPA/GEORGI LICOVSKI

„Możliwe są różne rozwiązania: dzieci mogą być włączone do już istniejących klas, uczyć się na takich samych warunkach, jak polskie dzieci, bądź uczyć się języka polskiego w tworzonych oddziałach przygotowawczych. Początkowo ukraińskie dzieci będą uczone przede wszystkim przez polskich nauczycieli, dla których wsparciem będą nauczyciele znający język ukraiński bądź rosyjski” – dodała Rawa.

Według danych kuratorium na poniedziałek, w Gorzowie Wlkp. w szkołach podstawowych uczy się obecnie 75. dzieci uchodźców z Ukrainy, w ponadpodstawowych są dwie takie osoby, a do przedszkoli uczęszcza już 28 dzieci.

>>> Wojna w Ukrainie [NA ŻYWO, 8.03.2022]

Dzieci z Ukrainy, które znają język polski w stopniu pozwalającym na udział w zajęciach, mogą ubiegać o przyjęcie do gorzowskich szkół na ogólnych zasadach. O ich przyjęciu będzie decydował dyrektor szkoły.

W Gorzowie, dla osób, które nie komunikują się w języku polskim, od 14 marca br. zostaną uruchomione zajęcia w oddziałach przygotowawczych w Szkole Podstawowej nr 6 dla uczniów z klas I- III, IV-VI, VII-VIII. Natomiast dla uczniów starszych zostanie uruchomiony oddział przygotowawczy liceum ogólnokształcącego dla klas I-II w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Natomiast dzieci przedszkolne będą na bieżąco kierowane do gorzowskich placówek z poziomu wydziału edukacji magistratu.

fot. PAP/Vitaliy Hrabar

W Zielonej Górze już trwają zapisy do oddziałów przygotowawczych w Szkole Podstawowej nr 15, w Szkole Podstawowej nr 18 i w Szkole Podstawowej nr 24. Oddziały przygotowawcze zaplanowane są również w Zespole Szkół Ekologicznych. Dotychczas do zielonogórskich szkół przyjętych zostało 110 dzieci uchodźców.

>>> Pacjenci onkologiczni z Ukrainy znajdują pomoc w Polsce

W Nowej Soli jak na razie czworo dzieci z Ukrainy zostało przyjętych do szkół. Przydzielono je do istniejących klas. W przypadku takiej potrzeby utworzony będzie międzyszkolny oddział przygotowawczy.

W Żarach naukę w szkole podstawowej rozpoczęło pięcioro dzieci, a do przedszkola przyjęto dwójkę. Tam także dzieci uchodźców są, jak na razie, dołączane są do istniejących klas, a w razie potrzeby może zostać zorganizowany międzyszkolny oddział przygotowawczy.

>>> Ukraiński zwycięzca MasterChefa piecze chleb dla mieszkańców okupowanego Chersonia

W Żaganiu dzieci uchodźców wojennych w pierwszej kolejności mają być dołączone do istniejących klas, w których już wcześniej uczyły się dzieci ukraińskie. Według stanu na poniedziałek są pojedyncze przypadki – dwóch uczniów w szkole podstawowej i dwóch w ponadpodstawowej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze