Pierwszy w Szczecinie pogrzeb „dzieci utraconych”
W grobowcu złożono prochy zmarłych przed urodzeniem dzieci, których ciał rodzice nie odebrali ze szpitala. To pierwszy w Szczecinie pogrzeb „dzieci utraconych”.
Uroczystości pogrzebowe odprawili metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Szczecinie o. Paweł Stefanowski. Na cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej zebrało się kilkadziesiąt osób.
„Zawierzamy potędze i niezmierzonemu Bożemu miłosierdziu te dzieci. Jednocześnie prosimy Pana Boga, aby te dzieci, przyjmując w swoje dłonie i po swojemu obdarowując życiem wiecznym, sam je przeniknął swoją świętością, aby sam je przy sobie zachował, a rodzicom pozostającym tutaj, tęskniącym i cierpiącym, dał dar pokoju” – powiedział abp Dzięga.
Urnę z prochami zmarłych przed urodzeniem dzieci, po które nikt nie zgłosił się do szpitala, złożono w zbiorowym Grobowcu Dzieci Utraconych. Podczas uroczystości głos zabrała także jedna z matek, która, jak powiedziała, straciła troje dzieci przed ich urodzeniem. Podkreśliła, że to miejsce jest ważne przede wszystkim dla rodziców.
Miejsce ukojenia
„Nam jest potrzebne miejsce ukojenia, pamięci, które pomoże nam przeżyć ten smutek, którego doświadczamy, kiedy znikacie z naszego życia w sposób fizyczny” – powiedziała kobieta. Zaznaczyła, że każdy z rodziców inaczej przeżywa stratę, „ale każdy z nas czuje w głębi serca, co oznacza to jedno słowo JESTEM. Jesteście, będziecie i kiedyś jeszcze się spotkamy. Do zobaczenia” – zakończyła.
„Jestem” to słowo wyryte na pomniku wieńczącym grobowiec. Na płycie z białego marmuru widnieje też ślad dwóch dziecięcych stóp. Autorem projektu pomnika jest Miłosz Janczewski z Koszalina. Mogiła zawiera 21 nisz urnowych.
Uroczystość pogrzebu dzieci utraconych zorganizowała fundacja „Donum Vitae” i Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej. Marta Mierzejewska z fundacji, nie wszyscy rodzice wiedzą o tym, że mogą odebrać i indywidualnie pochować ciało dziecka zmarłego przed urodzeniem, niezależnie od tego, jak długo trwała ciąża.
„Nadal zdarzają się takie sytuacje. Dlatego uroczystość odbywa się przede wszystkim dla rodziców po stracie, którzy z różnych przyczyn – najczęściej z niewiedzy – nie odebrali ze szpitala ciała swojego dziecka” – powiedziała Mierzejewska. Pochówki w grobowcu przy ul. Bronowickiej mają się odbywać dwa razy w roku – w marcu z okazji Narodowego Dnia Życia (24 marca) i 15 października, w Światowym Dniu Dziecka Utraconego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |