fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Płock: diecezjalna Caritas systematycznie wspiera Ukrainę

Caritas Diecezji Płockiej systematycznie, od 25 lutego, wspiera darami znękaną wojną Ukrainę. Pomoc jest świadczona także Ukraińcom, którzy z powodu wojny znaleźli się w Płocku i diecezji.

– Caritas Diecezji Płockiej jako instytucja charytatywna nie ustaje w niesieniu pomocy mieszkańcom Ukrainy, którzy w obliczu działań wojennych pozostali w kraju. Skala zniszczeń i potrzeb jest niewyobrażalna. Zgodnie ze swoją wiedzą, kompetencjami, doświadczeniem, ale też z ogromnym zaangażowaniem niesiemy pomoc najbardziej potrzebującym. Na dary rzeczowe dla mieszkańców Ukrainy oraz Ukraińców mieszkających obecnie w Płocku i diecezji wydaliśmy 375 tys. 284 zł – informują pracownicy Caritas w Płocku.

>>> Ukraina: zakończył się oblacki festiwal dla młodzieży [+GALERIA]

2206 paczek

Z prowadzonej statystyki wynika, że od 25 lutego na Ukrainę wysłanych zostało 2206 paczek (waga od 18 do 20 kg): do Lwowa, Żytomierza, Charkowa. Były w nich głównie artykuły spożywcze, chemiczne i higieniczne, ale też dodatkowo na przykład odzież maskotki, słodycze. Do każdej paczki wkładane są też zapałki, podpałka i świece – w czasie wojny jest to podstawowy asortyment dla ludności ukraińskiej.

– W ramach akcji „Dzień Dziecka – Pudełko Szczęścia” przekazaliśmy na Ukrainę 48 dużych kartonów z artykułami spożywczymi, maskotkami, odzieżą, słodyczami czy książkami. Na miejscu zapewniliśmy wyżywienie w postaci obiadów: wydaliśmy ich 5865. Wydaliśmy 67 tys. 959 zł na cele bieżące, typu zapłata za recepty, pokrycie kosztów związanych z mieszkaniem czy ubezpieczeniem. 342 rodziny mieszkające w diecezji (jest to 876 osób) otrzymały od nas pomoc prawną i materialną. 5 rodzinom (czyli 13 osobom) zapewniliśmy mieszkanie, 3 osobom pracę, 4 osoby pomagają w ramach wolontariatu. W razie potrzeby zapewniamy też pomoc medyczną – przekazuje Małgorzata Przemyłska z Caritas Diecezji Płockiej.

Fot. PAP/ Łukasz Gągulski

Od 21 marca pomoc świadczona jest w ramach utworzonego przez Caritas diecezjalną – Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Ukraińcy mogą liczyć m.in. na pomoc w załatwianiu spraw urzędowych związanych z pobytem na terytorium Polski (w tym nadawanie numeru PESEL), pomoc w zakresie świadczeń rodzinnych, załatwianie spraw w placówkach oświatowych i medycznych, tłumaczenie dokumentów z języka polskiego na język ukraiński i odwrotnie, pomoc w organizacji spraw codziennych, związanych z pobytem w Polsce.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze