fot. PAP/Waldemar Deska

Studenci, rodziny, rowerzyści – warszawscy pielgrzymi ruszają na Jasną Górę

Młodzież i studenci, niepełnosprawni z opiekunami, mieszkańcy stołecznej Pragi, uczestnicy „Pielgrzymki Matki” – Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej – wyruszą 5 i 6 sierpnia na Jasną Górę. Kilka dni później na pątniczy szlak w kierunku Częstochowy ruszą stołeczni rowerzyści.

Wśród różnych propozycji na wakacje z Bogiem znaczące miejsce zajmują zawsze pielgrzymki piesze na Jasną Górę – szczególnie te wędrujące na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, ale także te zmierzające ku tronowi Matki Bożej Częstochowskiej na uroczystości 26 sierpnia. Co roku z Warszawy rusza kilka pątniczych wypraw. Bierze w nich udział wiele osób, od młodzieży i studentów poprzez długoletnich pielgrzymów aż po osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą osobiście wyruszyć na pątniczy szlak, niemal każda z pielgrzymek daje możliwość włączenia się w pielgrzymowanie duchowe.

>>> Pielgrzymka Diecezji Płockiej: codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i koncert Steczkowskiej

Warszawska Pielgrzymka Piesza

Jedną z najważniejszych pielgrzymek wyruszających co roku ze stolicy jest Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Odbędzie się ona już po raz 311., pielgrzymi będą wędrować w dniach 6-14 sierpnia, a towarzyszyć jej będzie hasło „Stworzył i posłał ich”. Pielgrzymka złożona będzie z 22 grup. Pątnicy codziennie będą pokonywali ok. 30 km. Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki w sobotę 6 sierpnia w kościele pw. Ducha Świętego (diecezjalne sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia) będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

fot. PAP/Radek Pietruszka

W wideoprzesłaniu do pielgrzymów kard. Nycz informuje, że Warszawska Pielgrzymka Piesza jest „matką wszystkich pielgrzymek, które w Polsce narodziły się w czasie pierwszej Solidarności”. Zachęca też pątników, aby w drodze pamiętali o modlitwie w intencji pokoju na Ukrainie. – Wojna wypowiedziana przez Rosję Ukrainie, niewinnemu krajowi, może się rozlać na całą Europę – przestrzega kardynał. – Matka Boża w takich momentach jest nam szczególnie potrzebna, jako orędowniczka i pośredniczka – podkreśla.

Kardynał zaprosił do wspólnego pielgrzymowania obywateli Ukrainy. – Zapraszam naszych braci z Ukrainy mieszkających w Polsce, aby na miarę swoich przekonań, swojej wiary włączyli się w pielgrzymowanie na Jasną Górę – powiedział metropolita warszawski.

Pielgrzymka będzie również dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Róży Czackiej. – Zarówno Prymas Tysiąclecia, jak i Matka Elżbieta Róża Czacka potrzebni są nam, jako patroni na nasze trudne czasy. Współczesny świat gubi się w warstwie aksjologicznej, warstwie wartości – dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych. Trzeba, żebyśmy to wszystko zanosili na Jasną Górę i przedstawiali Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej i polskich świętych – podkreśla kard. Nycz.

Warszawska Pielgrzymka Piesza idzie na Jasną Górę nieprzerwanie od 1711 r. Była dziękczynieniem warszawiaków po trzyletniej pandemii dżumy. – Nie zatrzymały jej nawet wojna i Powstanie Warszawskie. Tak samo jak ostatnia pandemia. Mam świadomość, że bo dzieło – absolutnie Boże, ale też ludzkie – sprawia, że jesteśmy dłużnikami wobec tych pokoleń, które były, ale i które będą. Mamy w rękach pałeczkę i albo ją właściwie podamy, albo tego nie zrobimy. Dlatego wyruszamy 1 sierpnia, aby po dziewięciu dniach spojrzeć na Ikonę Jasnogórską. Ikona łączy Wschód z Zachodem – we współczesnym kontekście, gdy napięcie jest zauważalne, jest czas wojny, ona szczególnie łączy te dwa światy, jakże często może ze sobą poróżnione, bo jest Matką. My potrzebujemy Matki i Królowej, bo potrzebujemy miłości i jedności – wyjaśnia o. Krzysztof Wendlik OSPPE, kierownik 311. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.

Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17”

„Siedemnastki” wyruszą w tym roku na pielgrzymi szlak pod hasłem „Idziemy, by świadczyć”. Drogą na Jasną Górę rozpocznie się 6 sierpnia przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu po modlitwie porannej i błogosławieństwie o godz. 5.30. O godz. 8.30 w Świątyni Opatrzności Bożej młodzi pątnicy wezmą udział w Mszy św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Organizatorem pielgrzymki grup „17” jest Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (pallotyni).

Pielgrzymka „17” składa się z 14 grup, które mają swoje nazwy (żółto-biało-żółta, biało-czerowna itp.). Grupy te tworzą cztery legiony (po cztery, pięć grup w każdym). Legiony te z kolei określają kolory – czerwone, żółte, zielone, błękitne. Na trasie pielgrzymki zdarza się, że dany legion idzie do następnego postoju inną drogą niż reszta. Może zdarzyć się, że każdy legion idzie własną drogą. Co roku dokonuje się rotacji, aby te same grupy nie chodziły przez lata tą samą drogą.

Historia tej pielgrzymki sięga 1967 r., gdy do rektora kościoła akademickiego św. Anny zgłosiła się grupa studentów oczekujących na przydzielenie im duszpasterza, który mógłby wspierać ich duchowo w czasie pielgrzymki. Spowodowało to utworzenie grupy środowiskowej skupiającej młodzież studiującą, ze specjalnym programem konferencji i dyskusji na interesujące ich tematy. Do istniejących wtedy już 16 grup Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej pod opieką ojców paulinów została dołączona 17. grupa studencka, prowadzona przez duszpasterzy akademickich w czarnych strojach.

fot. PAP/Valdemar Doveiko

W powstaniu grup „17” należy podkreślić niezaprzeczalną zasługę ks. Uszyńskiego, który rozumiał, że dla młodzieży studenckiej trzeba innego stylu pielgrzymowania. Aby utworzyć nową grupę, potrzebna była zgoda ówczesnych służb bezpieczeństwa, w czym pomógł Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Po akceptacji w nowej grupie poszło na Jasną Górę ok. 400 osób.

Grupa z roku na rok zmieniała się, była coraz lepiej zorganizowana, miała własną kuchnię, spała w namiotach a nie jak inne grupy w stodołach, miała też transport samochodowy do przewożenia bagażu. Początkowo oznakowano ją numerem „7”, a od 1968 r. numerem „17”. Była to w tamtych czasach jedyna grupa w Polsce skupiająca młodzież akademicką. Szybki wzrost jej liczebności spowodował, iż w kolejnych latach wychodziły z Warszawy już dwie pielgrzymki akademickie. W latach 70. w „17” podzielonej na kolorowe podgrupy uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób.

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna

42. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszy na Jasną Górę w piątek 5 sierpnia sprzed kościoła akademickiego św. Anny. Mszy św. na rozpoczęcie pieszej pielgrzymki tego dnia o godz. 5.30 w kościele akademickim św. Anny będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Pielgrzymi zamierzają dotrzeć do celu 14 sierpnia.

Pielgrzymka będzie szła pod hasłem „Syn was wyzwoli”. Nawiązuje ono do fragmentu z Ewangelii wg św. Jana: „Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni.” (J 8, 36). Wolność, którą wysłużył człowiekowi Chrystus jest zasługą Jego śmierci krzyżowej i Zmartwychwstania. Przez dzieło zbawczego Odkupienia człowiek już został obdarowany wolnością – włączony w to dzieło przez chrzest święty żyje nadzieją nowego życia. Chociaż w tym świecie podlega słabościom, grzechowi, złym skłonnościom, to jednak po własnym zmartwychwstaniu będzie przepełniony Bożą wolnością, będzie rzeczywiście wolny.

Tegorocznymi patronami akademickiego pielgrzymowania będą św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Karol de Foucauld oraz bł. Paulina Maria Jaricot. Wszyscy oni byli w ścisły sposób złączeni z działalnością misyjną Kościoła, z szerzeniem Ewangelii po krańce Ziemi. Wyróżniali się także wielką czcią do Matki Bożej Niepokalanej. W październiku przypadnie 40. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana przez papieża Jana Pawła II. Św. Karol został kanonizowany w maju br. Także bł. Paulina została w tym miesiącu wyniesiona na ołtarze.

Pielgrzymi wędrować będą w 15 grupach, w tym w dwóch łączonych. Osobno, z katedry polowej, wyruszy grupa wojskowa. Mszy św. w piątek o godz. 5.30 będzie tam przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

W dniach od 2 do 4 sierpnia można się dopisać do grupy pielgrzymów duchowych, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce osobiście. Otrzymuje się gadżety pielgrzymkowe oraz Przewodnik Duchowego Pielgrzyma, w którym zawarte są modlitwy, rozważania oraz konferencje na każdy dzień drogi.

Od wielu lat w kościele św. Annie utrwaliła się tradycja, że pielgrzymi duchowi (którzy są w stanie) gromadzą się o godz. 15.00 każdego dnia WAPM, by wspierać pątników i łączyć się z nimi w modlitwie Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych

W piątek 5 sierpnia wyruszy także na Jasną Górę XXXI Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. Organizatorem tej pielgrzymki jest Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

„Zapraszamy wszystkich – zdrowych i niepełnosprawnych – do udziału w naszych rekolekcjach w drodze, do wspólnej wędrówki i modlitwy. Idziemy trasą całkowicie dostosowaną do potrzeb pątników na wózkach inwalidzkich” – zapewniają organizatorzy.

Pielgrzymka osób niepełnosprawnych posługuje się na trasie kolorem błękitnym, ale każda z grup – wyjdzie ich pięć – ma własną barwę oraz przyporządkowanego świętego patrona. Zielona – św. Wawrzyńca, czerwona – św. Kamila, fioletowa – św. Józefa, niebieska – bł. Unitów Podlaskich a pomarańczowa – św. Michała Archanioła.

Również pielgrzymka niepełnosprawnych oferuje możliwość duchowego towarzyszenia tym, którzy wyruszyli na Jasną Górę osobiście. Pakiet duchowego pielgrzyma można odebrać w tym samym czasie i miejscu, gdzie prowadzone są zapisy na pielgrzymkę.

„Przez dwa lata nasza pielgrzymka ze względów na sytuację pandemiczną udawała się na Jasną Górę w sposób duchowy. Owoce tego pielgrzymowania były bardzo wielkie, bo mogły w niej uczestniczyć osoby, które ze względu na swoją sytuację (zdrowie, brak urlopu, inne okoliczności) prawdopodobnie nigdy by nie wyruszyły na pielgrzymi szlak. Mimo tego, że w tym roku ruszamy fizycznie, nie chcemy pozostawiać tych osób samymi sobie. Dlatego też w tym roku pragniemy stworzyć osobną specjalną grupę dla pielgrzymów duchowych. Będą oni mogli swoją modlitwą i pamięcią towarzyszyć w drodze tym, którzy w skwarze słońca lub w ulewnym deszczu, wędrują do tronu Jasnogórskiej Matki” – wyjaśniają organizatorzy.

Historia pielgrzymki sięga roku 1992, gdy niepełnosprawni, którzy do tej pory brali udział w ogólnych pielgrzymkach z Warszawy na Jasną Górę zgłosili postulat zorganizowania własnej pielgrzymki, dostosowanej do potrzeb pątników na wózkach.

Należało w szczególny sposób wytyczyć trasę, tak żeby większą część stanowiły odcinki z dobrą nawierzchnią, zapewnić dobre warunki noclegowe, zorganizować sprzęt i serwis techniczny, znaleźć wielu zdrowych wolontariuszy, gotowych do dziesięciodniowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zadania te wziął na siebie doświadczony kwatermistrz WAPD – ks. Stanisław Jurczuk wraz z ekipą.

Pierwsza pielgrzymka liczyła 250 pątników, zdrowych i niepełnosprawnych. Od tego czasu każdego roku przybywa pielgrzymów, co roku jest ich kilkuset.

Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza

„Eucharystia daje życie” – to hasło tegorocznej, 39. Warszawsko-Praskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, znanej wcześniej jako Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin.

Pielgrzymka wyruszy jak co roku z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie 5 sierpnia. Jej start poprzedzi Msza św. o godz. 7.00. Pielgrzymi będą mieli do przejścia 315 km, do celu dotrą 14 sierpnia. Dziesięć dni na szlaku upłynie pielgrzymom na rozważaniu Słowa Bożego, śpiewie, modlitwie różańcem i słuchaniu konferencji.

„Jeden z kapłanów, który wiele razy pielgrzymował na Jasną Górę, powiedział, że pielgrzymka oddaje to, co najważniejsze w życiu chrześcijanina. Jesteśmy w drodze do Nieba, a tu na ziemi wędrujemy do Domu naszej najlepszej Matki na Jasnej Górze. Człowiek pielgrzymujący to człowiek, który doświadcza bycia w drodze – bez zbędnych obciążeń, bez niepotrzebnych tobołów, bez tego, co na co dzień nas krępuje” – mówi w zaproszeniu skierowanym do pielgrzymów ks. Dariusz Bala, dyrektor 39. Warszawsko-Praskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.

Również i tu można się zapisać na pielgrzymowanie duchowe poprzez zgłoszenie na maila [email protected]. W aplikacji Bonafide będzie można śledzić trasę pielgrzymki. Codziennie w tym czasie należy uczestniczyć w Mszy św. lub przyjąć duchowo Komunię Świętą, odmówić Różaniec i Koronkę do Miłosierdzia Bożego, odprawić Drogę Krzyżową w piątek, rozważyć fragment Ewangelii przypadający na dany dzień, podjąć chociażby drobne wyrzeczenie w intencji pielgrzymów.

Pielgrzymka rowerowa

W dniach 11-14 sierpnia z Warszawy na Jasną Górę pielgrzymować będą rowerzyści. Pielgrzymi wyruszą ze Świątyni Opatrzności Bożej. Trasa wyniesie ok. 290 km z etapami dziennymi 75-90 km.

Pielgrzymi podróżować będą w dwóch grupach, pierwsza poruszająca się z prędkością 20 km/h, a druga z prędkością 18 km/h. Uczestnicy proszeni są o staranne określenie własnych możliwości poprzez testowy pomiar dystansu, jaki jest w stanie każdy pokonać w czasie 1 godziny.

fot. EPA/KOEN VAN WEEL

Obowiązkowe wyposażenie uczestnika pielgrzymki to oczywiście przygotowany i sprawdzony rower, zapasowa dętka, kask, kamizelka odblaskowa żółta (tylko według wzoru grupy), śpiwór, materac lub karimata, lekka kurtka nieprzemakalna, bidon lub pojemnik z wodą, sztućce i kubek nietłukący oraz zażywane lekarstwa.

Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła

W drugiej połowie sierpnia (16-26 sierpnia) pod hasłem „Błogosławiony Prymas Wyszyński naszym duchowym ojcem” wyruszy na Jasną Górę Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła. Jest to jedyna pielgrzyma z Warszawy, która udaje się na Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, czyli 26 sierpnia.

Na pątniczym szlaku pielgrzymi będą mieli możliwość nie tylko podziwiania piękna polskich krajobrazów, wsi i miasteczek, ale także zapoznają się z myślą i osobą nowego błogosławionego, założyciela Ruchu Pomocników.

Pielgrzymkę rozpocznie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego w konkatedrze na Kamionku 16 sierpnia o godz. 6.00. Pątnicy dotrą do Sanktuarium w Częstochowie 25 sierpnia ok. godz. 9.00, by uczestniczyć we Mszy św. o 10.30. Przywilejem pielgrzymki jest także prowadzenie w tym dniu nocnego czuwania (od Apelu do Mszy o 00.00) przed Obrazem Jasnogórskim. Pielgrzymkę kończy Suma odpustowa sprawowana 26 sierpnia o godz. 11.00 na Wałach Jasnogórskich.

Tegoroczny program pielgrzymkowy będzie się koncentrował wokół trzech głównych intencji.

Intencja dziękczynna za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego pozwoli zwrócić uwagę na jego nauczanie i życie oraz związane z nim osoby i środowiska (m.in. Instytut Prymasa Wyszyńskiego, Ruch Pomocników, Rodzinę Rodzin).

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Intencja błagalna o pokój i wybaczenie jest odpowiedzią na wyzwanie obecnego czasu. Modląc się o powstrzymanie zła wojny, pątnicy będą zgłębiali temat tak potrzebnego każdemu chrześcijaninowi przebaczenia.

Intencja błagalna o potrzebne łaski dla młodzieży i tych, którzy jej towarzyszą, odpowiada na wskazania Synodu Młodych (zakończonego w diecezji warszawsko-praskiej w 2021), by dbać o przestrzeń w Kościele dla ludzi młodych. W ten sposób pielgrzymka wpisze się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2023 r. w Lizbonie.

Dla tych, którzy nie wyruszą na szlak pątniczy, organizatorzy przygotowali pielgrzymowanie duchowe (16-25 sierpnia) w kaplicy parafii katedralnej (wejście od ul. Floriańskiej) od 18.00 do 19.30. Podczas każdego spotkania będzie można uczestniczyć w mszy św. i modlitwie oraz skorzystać z programu duchowego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze