fot. Poczta Polska

Poczta Polska wydała nowy znaczek bożonarodzeniowy

Poczta Polska wydała znaczek poświęcony świętom Bożego Narodzenia; przedstawia on grafikę sceny „Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni”, która jest wkomponowana w inicjał S (Suscipimus). Znaczek wszedł do obiegu w poniedziałek.

Poczta Polska wydaje znaczek będący kontynuacją serii z 2017 r. poświęconej świętom Bożego Narodzenia. Na trzech znaczkach znalazły się miniatury z zabytkowego Mszału Olbrachtowego, przechowywanego w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Na czwartym znaczku, który właśnie wszedł do obiegu, artystka  Agnieszka Sancewicz przedstawiła grafikę sceny ofiarowania Pana Jezusa w świątyni, która jest wkomponowana w inicjał S (Suscipimus), którym rozpoczyna się formularz mszalny poświęcony obchodom przedstawionego święta. Wartość znaczka to 8zł.

>>> Poczta Watykańska wydała serię znaczków przedstawiających papieża ze zwierzętami

fot. unsplash

Betlejemskie Światło Pokoju już płonie

Jest już też kolejny znak zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Pandemia koronawirusa nie przeszkodziła w pielęgnowanym od lat tradycyjnym zapaleniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Inicjator tej tradycji, Radio ORF w Górnej Austrii, poinformowało, że w tych dniach światełko z groty betlejemskiej już zapłonęło. Surowe przepisy związane z pandemią, zamykanie granic oraz kościołów spowodowały, że tegoroczna ceremonia była nieco inna.

>>> Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry osobom z Covid

Kościół franciszkanów w Betlejem, fot. Hubert Piechocki

Od 1986 r. ogień od lampy oliwnej, wiszącej w grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapalało dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też i aktywność społeczną. Ponieważ w tym roku warunki nie pozwoliły na podróż do Ziemi Świętej dziecka z Austrii, światełko zapaliła dziewięcioletnia Maria Khoury z Betlejem. Uczennica z chrześcijańskiej rodziny w Betlejem przyjęła to zadanie z wielką radością. „Moja rodzina i ja jesteśmy dumni, że staliśmy się częścią tej pięknej tradycji bożonarodzeniowej”, powiedziała palestyńska dziewczynka. Lokalny operator  Walid Kamar z Jerozolimy przewiózł następnie Betlejemskie Światło z Betlejem do Tel Awiwu, skąd samolotem austriackich linii AUA zostało przewiezione do Austrii. Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 r. z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze