Fot. GidonPico/pixabay

Podczas ćwiczeń w użyciem materiałów wybuchowych zginęli dwaj saperzy 5. Pułku Chemicznego

Dwaj żołnierze zginęli w poniedziałek podczas zajęć z użyciem materiałów wybuchowych w Solarni w powiecie lublinieckim. Ofiary to saperzy 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego. Okoliczności wypadku bada Żandarmeria Wojskowa.

„Dziś w czasie wykonywania zadań służbowych w Solarni w powiecie lublinieckim zginęło dwóch saperów 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego. W tych tragicznych chwilach nasze myśli i modlitwy są z Rodzinami żołnierzy. Rodziny są pod opieką wojska. Udzielane jest także wsparcie psychologiczne” – napisał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz we wpisie na portalu X (Twitterze).

W osobnym wpisie Dowództwo Generalne RSZ doprecyzowało, że do wypadku doszło w godzinach przedpołudniowych podczas zajęć z użyciem materiałów wybuchowych.

Na miejsce pojechał dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Sokołowski. „Rodzinom zmarłych żołnierzy zostało udzielone wsparcie i pomoc psychologiczna. Szeroko pojętego wsparcia udziela jednostka wojskowa. Dalsza pomoc zarówno psychologiczna, jak i organizacyjna będzie kontynuowana w zależności od potrzeb rodzin” – podało Dowództwo.

Wyjaśnianiem okoliczności wypadku zajmuje się oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie.

>>> „Bild” o ataku terrorystycznym pod Moskwą: Putin prowadzi parszywą grę

Zdjęcie poglądowe fot. PAP/Leszek Szymański

Wcześniej o śmierci dwóch osób podczas ćwiczeń wysadzania trotylu poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK). Do wypadku doszło przed godz. 11 na terenie dawnego 13. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej – podało WCZK. Służby kryzysowe przekazały, że działania zabezpieczał zastęp z ciężkim samochodem gaśniczym ze zbiornikiem na wodę z jednostki wojskowej w Lublińcu oraz dwie karetki wojskowe bez lekarza. Po przybyciu na miejsce zespołu ratowniczego z lekarzem stwierdzono zgon dwóch osób.

5. Tarnogórski Pułk Chemiczny im. gen. broni Leona Berbeckiego wykonuje zadania związane ze wsparciem wojsk w zakresie obrony przed bronią masowego rażenia. Może też wykonywać zadania niemilitarne, dotyczące wsparcia w zakresie prowadzenia akcji ratowniczych związanych z rozpoznaniem i likwidacją skażeń powstałych w wyniku ataków terrorystycznych z użyciem broni masowego rażenia, awarii obiektów chemicznych lub jądrowych, a także podczas usuwania skutków katastrof naturalnych i klęsk żywiołowych. W skład pułku wchodzą pododdziały rozpoznania, likwidacji skażeń chemicznych, dowodzenia, logistyczne oraz zespół ratownictwa chemicznego.

Do najważniejszych zadań jednostki należy wykrywanie i pobieranie próbek skażeń promieniotwórczych i chemicznych oraz prowadzenie likwidacji skażeń ludzi i sprzętu. W sytuacjach kryzysowych zaangażowane są pododdziały pułku oraz Chemiczny i Radiacyjny Zespół Awaryjny. Jednostka bierze udział również w ćwiczeniach międzynarodowych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze