fot. cathopic/Carlos Daniel/

Podczas Eucharystii kazanie wygłosił ksiądz ewangelicki

W parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łętowie (diecezja płocka) odbyło się kolejne spotkanie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Podczas Eucharystii kazanie wygłosił ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Płocku. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że czymś, co jednoczy chrześcijan bez względu na wyznanie, jest krzyż.

W parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łętowie sprawowana była Msza św. w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przewodniczył jej ks. kan. dr Jarosław Kwiatkowski, proboszcz parafii. Kazanie wygłosił ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Płocku.

Kaznodzieja nawiązał do tematu dnia: „Śpiewajcie pieśń Pana na obcej ziemi”. Przypomniał swój pobyt w Toronto w Kanadzie, gdzie doświadczył, że śpiew i muzyka były elementami łączącymi różnych ludzi. Powiedział, że ludzie lubią różne utwory, ale są melodie, które łączą, na przykład kolędy, śpiewane przez różne Kościoły chrześcijańskie.

fot. flickr.com/giumaiolini

Są rzeczy, które mimo podziałów łączą i prowadzą do Chrystusa – chodzi mi o krzyż. Bywa on przedstawiany w różny sposób, inny u prawosławnych, inny u katolików, inny u protestantów. Jednak wszyscy jesteśmy spod tego samego znaku – znaku krzyża – zaakcentował duchowny protestancki.

W Eucharystii w Łętowie uczestniczył ks. Gabriel Grabarczyk, proboszcz parafii w pobliskim Pepłowie, należącej do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. mitrat Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej w Płocku, ks. kan. dr Włodzimierz Piętka, referent ds. ekumenicznych w diecezji płockiej. Po Mszy św. w kościele odbył się koncert kolęd, śpiewały: Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Olga Bończyk, przy akompaniamencie Roberta Grudnia (organy) i Bogdana Kierejszy (skrzypce). Artyści byli entuzjastycznie oklaskiwani przez licznie zgromadzoną publiczność. Koncert został sfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Nabożeństwo ewangelickie, fot. YouTube

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Płocku ma bogatą, ponad trzydziestoletnią tradycję. Tygodnie te zaczęto organizować ze strony katolickiej z inicjatywy ks. prof. Henryka Seweryniaka i ks. prof. Ireneusza Mroczkowskiego. Uczestniczą w nim od początku przedstawiciele płockich Kościołów chrześcijańskich: rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelickiego i mariawickiego. W latach 1997-2011 prace prowadziła Komisja Mieszana ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem Starokatolickim Mariawitów. W podsumowaniu obrad wyrażono nadzieję, że dialog obu Kościołów będzie kontynuowany.

„Dla kogoś z zewnątrz rezultat naszej pracy ekumenicznej może wydawać się niedostateczny: katolicy nie wycofali ekskomunik z 1906 r., mariawici nie wrócili na łono Kościoła, z którego wyszli. My jednak jesteśmy przekonani, że stało się coś ważnego: spotykaliśmy się, modliliśmy się, rozmawialiśmy i spieraliśmy jak bracia” – podkreślono w komunikacie tejże Komisji.

Reprezentanci Kościołów chrześcijańskich od 2017 roku uczestniczą także w jesiennych spotkaniach z okazji Święta Stworzenia. Poza tym 5 listopada 2020 roku wydały oświadczenie wobec niszczenia kościołów po protestach tzw. Strajku Kobiet. Napisali w nim między innymi: „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni (…) niszczeniem elewacji kościołów, często zabytkowych, oraz zakłócaniem nabożeństw w różnych świątyniach (…), zdecydowanie nie wolno w imię jakichkolwiek idei niszczyć czyjegoś mienia – w tym także miejsc kultu jakiegokolwiek wyznania czy religii. Również zakłócanie nabożeństw – modlitw wewnątrz kościelnych budynków jest niedopuszczalnym aktem”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze