Zdjęcie: podtopienia w Izbiskach , fot. Darek Delmanowicz, PAP

Podtopienia na południu kraju: ponad 2200 interwencji [ZDJĘCIA]

W wielu regionach prognozowany jest dalszy wzrost poziomów wody w rzekach. Gwałtownie podniósł się stan wody w rzece Kuroch w województwie wielkopolskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty hydrologiczne trzeciego stopnia. W części regionów obowiązują alarmy przeciwpowodziowe.

Blisko 700 razy musieli interweniować przez całą środę strażacy na Podkarpaciu. Wszystkie akcje są związane z intensywnymi opadami deszczu. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w czterech gminach w województwie podkarpackim. W niektórych miejscowościach spadło ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy. Trudna sytuacja pogodowa jest w Polsce już od kilku dni, wcześniej we znaki dały się trąby powietrzne. Przyczyną problemów jest niewielki ale bardzo dynamiczny układ niżowy, który jest nad Polską. Ma w sobie tyle siły, ile cyklon tropikalny. Padać ma do piątku włącznie. Od wtorku interwencji strażackich w całym kraju było ponad 2200. 

Zdjęcia: podtopienia w Izbiskach (gdzie napór wody przerwał groble na stawie). Na południu kraju obowiązuje 3., najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego, fot. Darek Delmanowicz, PAP

Złe prognozy pogody

Podtopienia o charakterze lokalnym wystąpiły głównie w powiatach: tarnobrzeskim, mieleckim, kolbuszowskim i ropczycko-sędziszowskim. Mogły one dotknąć ok. 300 domów. Opady deszczu były nierównomierne w regionie. W pasie od Radomyśla Wielkiego przez Mielec do Kolbuszowej wynosiły 110-130 milimetrów na metr kwadratowy (co odpowiada 110-130 litrom wody na każdy metr kwadratowy terenu) a w południowej części Kotliny Sandomierskiej spadło 50-80 mm na m.kw. W ocenie meteorologów prognozy na „najbliższe dwie doby nie są optymistyczne”, a „strefa opadów będzie zalegała do piątku”. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas środowej konferencji prasowej zagwarantowała „pełną pomoc ze strony państwa, także w postaci zasiłków specjalnych” dla wszystkich poszkodowanych mieszkańców regionu. „Pomoc będzie adekwatna do potrzeb” – zaznaczyła Leniart i zaapelowała do samorządów, żeby niezwłocznie po unormowaniu się sytuacji pogodowej przystąpili do szacowania strat.

W niektórych miejscach ciągu jednej doby a nawet w ciągu tylko 12h spadło ponad 100% normy miesięcznej. (Grzegorz Walijewski hydrolog IMGW)

fot. Darek Delmanowicz, PAP

Podkarpacie odwiedził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który powiedział, że „wojska operacyjne oraz Wojska Obrony Terytorialnej są gotowe, by nieść pomoc osobom pokrzywdzonym w powodzi na południu kraju”. W Nisku minister Błaszczak wziął udział w odprawie z dowódcami wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej, podczas której odebrał meldunki na temat gotowości jednostek i sprzętu do udzielenia pomocy w rejonach zagrożonych powodzią. Po odprawie dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła podkreślił, że oprócz woj. podkarpackiego i małopolskiego żołnierze WOT są gotowi do wsparcia w woj. świętokrzyskim i śląskim. „Łącznie aktywujemy 7 tysięcy żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej. Z aktywacji są zwolnieni żołnierze, którzy są tegorocznymi maturzystami” – zaznaczył.

Zdjęcie: Wola Mielecka, lokalne podtopienia, fot. Darek Delmanowicz, PAP

Przerwana grobla

Od południa w Izbiskach koło Mielca trwała akcja uszczelniania przerwanej grobli stawu. Wieczorem pracę zakończył śmigłowiec Straży Granicznej, który w wyrwie układał ładunki uszczelniające. Blisko 100 strażaków zasypywało szeroką na 7-8 metrów wyrwę w grobli. Na miejscu byli też żołnierze. W związku z intensywnymi i długotrwałymi opadami deszczu w woj. podkarpackim obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla sześciu powiatów oraz pierwszego stopnia dla pozostałych. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Czarna i Żyraków w pow. dębickim; Kolbuszowej w pow. kolbuszowskim oraz Wadowicach Górnych w pow. mieleckim. Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy pow. jasielskiego; gmin Radomyśl Wielki, Mielec, Przecław i Czermin w pow. mieleckim; gmin Jodłowa i Brzostek w pow. dębickim; gminy Ropczyce w pow. ropczycko-sędziszowskim; gminy Przeworsk w pow. przeworskim; miasta Rzeszowa; gminy Laszki w pow. jarosławskim oraz gminy Bojanów w pow. stalowowolskim.

fot. Twitter, IMGW

Prognozy i ostrzeżenia IMGW

Stan alarmowy został przekroczony na 7 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 130 cm na rzece Breń (miejscowość Wampierzów). Stan ostrzegawczy przekroczony został na 25 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 11 w dorzeczu Odry. „Prognozowane sumy opadów na najbliższe 24 h w południowej Polsce mogą przekroczyć 100 mm na metr kwadratowy” – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia trzeciego stopnia prezentują się następująco:

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, lokalnie o charakterze burzowym, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone kolejne stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe. Alerty hydrologiczne trzeciego stopnia wydano w województwach:

  1. wielkopolskim – występujące intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowne wzrosty stanów wody oraz przekroczenia stanu alarmowego w zlewniach Baryczy. W ciągu najbliższych godzin spodziewane są dalsze wzrosty
  2. śląskim – w zlewniach dopływów górnej Odry, a także na Odrze od Chałupek do Raciborza-Miedoni. W okresie obowiązywania ostrzeżenia prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie również stanów alarmowych, zwłaszcza na Olzie. Ponadto dalsze wzrosty poziomu wody prognozowane są także w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły
  3. małopolskim – w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w profilu Jawiszowice stan alarmowy
  4. podkarpackim – w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka. Aktualne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywać. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze

 

Galeria (10 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze