Fot. Wikipedia/Sham Edmond – Flickr: Malayan Peacock-pheasant, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31291041

Pojawili się nowi mieszkańcy w warszawskim zoo

Przyjechała do nas z Pragi para wieloszponów pawich. Ten gatunek wieloszpona jest bardzo rzadko spotykany w ogrodach zoologicznych i obecnie jedynie Praga i Warszawa ma je w swojej kolekcji – przekazało stołeczne zoo.

Zaznaczyło, że są to ptaki delikatne i wymagające, a więc ich hodowla, w tym rozmnażanie, stanowi spore wyzwanie. Jest to już druga para wieloszponów pawich, które mieszkają w ptaszarni. „Jedna od kilku lat mieszka w hali wolnych lotów, a nowa zamieszkała na zapleczu, gdzie będzie miała spokój i idealne warunki do rozmnażania” – wyjaśnił ogród zoologiczny.

Wieloszpony pawie (Polyplectron malacense) to wyjątkowo urodziwe bażanty, a uroda samców jest najlepiej widoczna w czasie skomplikowanego tańca godowego.

>>> Watykańskie ZOO, słoń Leona X i inne zwierzęta papieży

Wieloszpony pawie to ptaki monogamiczne, dodatkowo znoszą tylko jedno jajo, co jest raczej rzadkością w świecie kuraków. Zamieszkują Półwysep Malajski i mają status gatunku narażonego na wyginięcie VU. Dla tego gatunku prowadzona jest księga rodowodowa, w której zawarte są informacje na temat poszczególnych osobników, ich pochodzenie, wiek itd. Zagrożeniem dla tych ptaków jest wycinka lasów na nizinach i przekształcanie ich terenów w obszary rolnicze. Do wyginięcia w Tajlandii najprawdopodobniej przyczynił się odłów na mięso lub dla rozrywki oraz na handel.

Wieloszpony pawie to gatunek trudny w pielęgnacji, są to ptaki podatne na stres oraz na szereg chorób. Wymagają ogrzewanych pomieszczeń o stosunkowo wysokiej wilgotności. (PAP)

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze