fot. PAP/Paweł Supernak

„Pokój – Dar Boga” to hasło XXVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem „SZALOM „Pokój – Dar Boga” odbędzie się 17 stycznia 2024 r. XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody będą miały miejsce w Radomiu. Do organizacji specjalnej liturgii słowa zachęcane zą wszystkie parafie.

„Szukanie innego tematu byłoby zwykłą ucieczką od rzeczywistości. Nasza rzeczywistość jest pełna wojny. Na świecie wokół nas giną ludzie – niejednokrotnie tysiącami! Inni trafiają do niewoli, inni opłakują jednych i drugich. Inni z przerażeniem patrzą na gruzy swoich domów czy zakładów pracy. Wszyscy o tym rozmawiamy – dyskutujemy, spieramy się (o politykę, o innych) – czasami równie zażarcie, co bez przekonania, że cokolwiek w tym zakresie zależy od nas… No bo ostatecznie: Co my możemy? Jaki mamy wpływ na decyzje wielkich tego świata?” – zauważa kard. Grzegorz Ryś wskazując, że wobec tego dramatu nie można pozostawać biernym.

fot. pixabay

Zwraca uwagę na modlitwę, do której można stawać razem, chrześcijanie i Żydzi. Zachęca do odprawienia w diecezjach, a nawet we wszystkich parafiach, specjalnej liturgii słowa: „Z wiarą, że jest ONO (Słowo Boga) nie tylko mądre, ale i stwórcze! Ono nie tylko ogłasza POKÓJ, ale go także zaprowadza”.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. Budowanie wzajemnego braterstwa i formowanie właściwej mentalności wiernych wymaga Bożej pomocy, dlatego tak bardzo potrzeba modlitwy – to jeden z celów Dnia Judaizmu.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski przypomina główne zasady, które należy uwzględniać przy organizowaniu Dni Judaizmu:

1. Wyjaśniać i upowszechniać istotę Dnia Judaizmu.
2. Przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii.
3. Uczynić modlitwę nieodłącznym elementem obchodów Dnia Judaizmu.
4. Propagować posoborowe wyjaśnienia tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.
5. Wyjaśniać wiernym tragedię Zagłady Żydów.
6. Ukazywać antysemityzm jako grzech (Jan Paweł II).
7. Zapraszać tego dnia do wspólnej modlitwy przedstawicieli innych Kościołów i Wspólnot chrześcijańskich.
8. Zapraszać Żydów do udziału w obchodach Dnia Judaizmu.

Pod poniższym linkiem opublikowana jest przygotowana do odprawienia we wspólnotach liturgia słowa wraz z biblijną medytacją kard. Grzegorza Rysia na temat pokoju:

Zobacz tutaj >>> Słowo Przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem na XXVII Dzień Judaizmu

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze