Pokojowa Nagroda Nobla dla organizacji, w której pracuje Polka
Światowy Program Żywnościowy (WFP) laureatem Pokojowej Nagrody Nobla – ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski. Agencja ONZ została wyróżniona za zwalczanie głodu, który jest wykorzystywany w konfliktach jako broń.
Jak podkreśliła przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen Światowy Program Żywnościowy został doceniony „za swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem”.
>>> To na tego księdza postawił Jan Paweł II. Dziś powstał order jego imienia [ZDJĘCIA]
„Pandemia koronawirusa spowodowała, że więcej ludzi głoduje. Sytuacja pogarsza się w takich krajach, jak Jemen, Kongo, Nigeria, a kombinacja choroby i głodu jest szczególnie niebezpieczna” – podkreśliła Reiss-Andersen, dodając, że „do czasu wynalezienia szczepionki żywność jest najlepszą szczepionką”.
Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego wykazała, że istnieje związek między „głodem a konfliktem zbrojnym”. „Głód jest wykorzystywany jako broń” – oświadczyła Reiss-Andersen.
Tegoroczna uroczystość ogłoszenia Pokojowej Nagrody Nobla z powodu restrykcji epidemicznych odbywała się niemal przy pustej sali Instytutu Nobla w Oslo. Nieliczni zgromadzeni dziennikarze musieli zachować odstęp i zasłonić twarze maseczkami.
Niespodziewana reakcja
Pracownicy Światowego Programu Żywnościowego (WFP), który ma swoją siedzibę w Rzymie, zareagowali w jej biurach płaczem ze wzuszenia na wiadomość o Pokojowej Nagrodzie Nobla, przyznanej w piątek. O atmosferze opowiedziała PAP jedna z pracownic agencji ONZ.
Pracująca w WFP Polka przekazała, że z powodu pandemii koronawirusa część zatrudnionych w centrali osób nadal wykonuje swoje obowiązki zdalnie. Jak dodała, ci, którzy usłyszeli informację o Pokojowej Nagrodzie Nobla w biurach, „zaczęli płakać ze wzruszenia”.
Podkreśliła, że pracujący zdalnie przekazują sobie wiadomość za pomocą komunikatorów. Jak przyznała, początkowo panowało wręcz niedowierzanie.
>>> Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii przyznana za badania nad ubóstwem
„Podczas lat pracy w Światowym Programie Żywnościowym zawsze zdawałam sobie sprawę z tego, jak szlachetne jest to zajęcie, a pandemia uświadomiła nam to jeszcze bardziej. Wielu naszych pracowników rozsianych po świecie zakaziło się koronawirusem” – zauważyła pracowniczka nagrodzonej Noblem agendy ONZ.
Stwierdziła też: „Piszemy teraz do siebie żałując, że akurat w tak wielkim dniu pracujemy w domu. Wszyscy ogromnie się cieszą. To płacz ze szczęścia i duma. Jesteśmy przekonani, że jest to zasługa przeogromnej pracy i poświęcenia wielu naszych kolegów”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |