Pola Dialogu: o kobietach, które dokonały aborcji
Decyzja aborcyjna to jest śmierć, część kobiety też wtedy umiera. Tu czas nie leczy ran, to jest zbyt głęboki ból i walka duchowa. Tylko Bóg przez prawdę uwalnia i daje im nowe życie – mówiła s. Małgorzata Słomka ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, pomagająca kobietom po aborcji.
Debata pt. „Oszukane – prawdziwa cena aborcji” odbyła się 22 listopada w Krakowie w ramach projektu „Pola Dialogu” Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
S. Małgorzata Słomka spędziła dziesięć lat na misjach w Magadanie, gdzie przed laty znajdowały się sowieckie łagry. Towarzyszyła kobietom, które podczas niewolniczej pracy w łagrach były gwałcone i przymuszane do aborcji. Rekolekcje, które głosiła dla nich s. Małgorzata, były jedyną szansą na to, by im pomóc poradzić sobie ze smutkiem, gniewem i brakiem przebaczenia samym sobie. Obecnie pracuje w Piwnicznej-Zdroju, gdzie również prowadzi rekolekcje dla kobiet po aborcji. W każdych spotkaniach uczestniczy około 40 kobiet w wieku od 20 do 80 lat.
– Bardzo to przeżywam co było w moim życiu i co robię teraz w Polsce. W Magadanie żyli ludzie, którzy przeżyli ciężkie lata pracy w obozach – smutni i bez nadziei, tak się zaczęła moja służba i miłość do tych ludzi – mówiła. Siostra podkreśliła, że na początku trudno było zdobyć zaufanie mieszkańców. – Trauma ciężkiego życia w łagrach pozostawiła piętno, ciężko było im pomóc duchowo. Ciężko zrozumieć ból przegranego życia – wyznała.
Na miejscu siostra prowadziła rekolekcje dla kobiet, które przeżywały ból po stracie swoich dzieci. – Niektóre z kobiet były nawet po siedmiu, ośmiu, a nawet po piętnastu aborcjach. To wiązało się z niepłodnością, dlatego w Magadanie nie było drugiego pokolenia – mówiła.
Zdaniem s. Małgorzaty Słomki aborcja to zło, ale na ten problem trzeba spojrzeć od strony kobiet.
– Kobiety latami nie mogły sobie przebaczyć, a samooskarżenia wzrastały. Ja czułam, ze Bóg chce wkroczyć w tę rzeczywistość, uleczyć ją, ale też pokazać prawdę – podkreśliła siostra.
Siostra opowiadała też o kobietach, które z własnego wyboru dokonują aborcji, często z powodów materialnych lub za namową innych osób. – To taka tendencja uciekania od faktu, że się jest matką, wybierając aborcję kobieta sądzi, że zmieni fakt, iż zaistniała jako matka, a to jest kłamstwo. W chwili poczęcia kobieta zostaje matką i aborcja tego nie zmienia. Tej prawdy nie da się cofnąć. Wtedy też jest matką, ale dziecka nienarodzonego – wyjaśniła s. Słomka.
Siostra mówiła, że podczas rekolekcji kobieta nawiązuje kontakt duchowy ze swoim dzieckiem, daje mu w sensie duchowym prawo do życia. – Dają mu tożsamość i nadają mu imię. Dzieci nienarodzone czekają na swoją tożsamość. To proces, który Bóg odsłania i daje uzdrowienie wewnętrzne poprzez to, że kobieta staje w prawdzie i decyduje się na przepracowanie jeszcze raz tego bólu – tłumaczyła. W jej ocenie, kobieta która dokonała aborcji, nigdy nie jest w stanie uciec od prawdy i żyć normalnie ze świadomością tego, co uczyniła.
– Rekolekcje pomagają na nowo wrócić do siebie, ponieważ decyzja aborcyjna to jest śmierć, część kobiety też wtedy umiera. Tu czas nie leczy ran, to jest zbyt głęboki ból i walka duchowa. Tylko Bóg przez prawdę uwalnia i daje nowe życie, poczucie ulgi – tłumaczyła siostra. Według niej, dużym problemem jest to, że lekarze nie mówią o konsekwencjach aborcji i wciąż nie ma też konkretnej terapii dotyczącej syndromu postaborcyjnego, który często dotyczy także mężczyzn. – Na rekolekcjach ten proces jest większy, ponieważ podczas nich pracuje sam Bóg i uzdrawia – mówiła.
„Pola Dialogu” to projekt krakowskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jest to miejsce podejmujące temat prześladowanych chrześcijan, które jednocześnie stwarza przestrzeń dialogu i spotkań.
Głównym elementem tego miejsca jest stała wystawa pod tytułem: „Współczesne prześladowania Chrześcijan”. Prezentowane są na niej eksponaty przywiezione bezpośrednio z Bliskiego Wschodu, sprofanowane przez ISIS lub rekonstrukcje przedmiotów kultu chrześcijańskiego zniszczonych przez tzw. Państwo Islamskie.
W ramach tej inicjatywy działa kawiarnia, organizowane są wystawy, debaty, projekcje filmowe i spotkania z gośćmi z krajów prześladowań. Zapraszane są również osoby, które aktywnie uczestniczą w publicznej debacie dotyczącej tematu uchodźców, obecnego kryzysu Unii Europejskiej, roli Polski oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |