Fot. Facebook/Poznańska Piesza Pielgrzymka

Polacy mają to w genach! O co chodzi?

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Polacy znani są na świecie ze swojego zamiłowania do pielgrzymowania. Pielgrzymują przez cały rok. Mają po prostu pielgrzymowanie w genach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że według danych CBOS ok. 7 mln Polaków rocznie odwiedza miejsca kultu. 32 proc. deklaruje, że przynajmniej raz w ciągu swojego życia uczestniczyło w pielgrzymce. W Polsce istnieje ponad 500 sanktuariów, z których największe to Jasna Góra, Licheń, Łagiewniki czy Kalwaria Zebrzydowska.

– Polacy najchętniej pielgrzymują w grupach parafialnych, a także z rodziną czy znajomymi. Wspólne pielgrzymowanie buduje ludzką wspólnotę i więzi, które nieraz trwają przez całe życie. Pielgrzymowanie uczy również takich wartości jak solidarność, pomoc, bycie razem. Pielgrzymowanie to szkoła życia – podkreślił rzecznik episkopatu Polski.

Poinformował też, że w tym roku pielgrzymom będzie pomagać na trasie mobilna aplikacja Bonafide – Polska Pielgrzymuje, którą pielgrzymi otrzymają na swoje smartfony. Pod tym samym hasłem trwa akcja #PolskaPielgrzymuje, polegająca na tym, że pielgrzymi dzielą się zdjęciami i wrażeniami z pielgrzymki w mediach społecznościowych.

Fot. Facebook/Poznańska Piesza Pielgrzymka


Rzecznik powiedział, że dyrektor jednej z pieszych pielgrzymek opowiadał, jak umieścił w mediach społecznościowych filmik ze swojej pielgrzymki, który po krótkim czasie miał 300 tys. odsłon. – Jest to dobra metoda zachęcania innych do podjęcia trudu pielgrzymkowego i wyruszenia na trasę w wybranej przez siebie intencji modlitewnej – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

– Ewenementem na skalę światową są także pielgrzymki duchowe w Polsce. Kto nie może pójść pieszo łączy się duchowo i przez okres pielgrzymki przychodzi do kościoła na mszę świętą lub na osobistą modlitwę w konkretnej intencji. Od kilku lat wiele osób podejmuje właśnie duchowe pielgrzymowanie – podkreślił rzecznik episkopatu.

Fot. Facebook/Poznańska Piesza Pielgrzymka


W Kościele pielgrzymowano od II w. do miejsc świętych w Palestynie (Jerozolima), a od III w. do grobów apostołów męczenników (Rzym) i miejsc przechowywania relikwii. Od późnego średniowiecza pielgrzymki stały się masowe, podejmowane indywidualnie lub grupowo. Szczególnie popularnym miejscem było i jest Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Historia pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę sięga początków istnienia klasztoru. Duże zorganizowane grupy przybywają tu od XV w. Pierwsza zorganizowana pielgrzymka piesza dotarła do sanktuarium w 1434 r., kiedy po odrestaurowaniu obrazu Matki Bożej, zniszczonego po rabunkowym napadzie na klasztor, w uroczystej procesji przeniesiono go z Krakowa do Częstochowy.

Fot. Facebook/Poznańska Piesza Pielgrzymka


Organizowana przez warszawskich paulinów pielgrzymka warszawska została zapoczątkowana w 1717 r. Jej trasa liczy 248 km, a wędrówka trwa dziewięć dni. Pątnicy docierają do Częstochowy 14 sierpnia, by następnego dnia wziąć udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanym też Świętem Matki Bożej Zielnej.

W sierpniu na Jasną Górę pielgrzymuje też od 1981 r. młodzież akademicka i ze szkół średnich archidiecezji warszawskiej. Idzie szlakiem zapomnianych staropolskich sanktuariów maryjnych, m.in: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia i sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. W najbliższy poniedziałek 15 lipca na Jasną Górę dotrą za to pątnicy uczestniczący w 85 Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Zobacz także
Wasze komentarze