Fot. wikipedia.com

Seminarium 35+ przenosi się z Krakowa do Łodzi

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z Krakowa do Łodzi przenosi się ogólnopolskie seminarium dla starszych kandydatów do święceń zwane Seminarium 35+. To wspólna decyzja KEP oraz metropolitów krakowskiego i łódzkiego. Obecnie przygotowuje się w nim 20 kandydatów, zgłaszają się kolejni.

Jak podaje biuro prasowe archidiecezji warszawskiej na swojej stronie internetowej, na terenie Krakowa seminarium działało od 2014 r. Kandydaci odbywali studia na wydziale teologicznym Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, zaś mieszkali – w dawnej szkole oo. cystersów w Nowej Hucie. Po przeniesieniu do Łodzi seminarium będzie mieściło się w wydzielonej części gmachu Wyższego Seminarium Archidiecezji Łódzkiej.

– Decyzja o przeniesieniu seminarium poprzedzona była długą refleksją rektora seminarium, metropolity krakowskiego i abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a także księdza prymasa, który odpowiada za Komisję ds. duchowieństwa w episkopacie. Zaczęto się rozglądać za inną lokalizacją. Łódź nie była pierwszą propozycją, były jeszcze inne, ale kiedy biskupi innych diecezji stwierdzili, że nie widzą możliwości, aby to seminarium ulokować, wyszło, że będzie to Łódź – wyjaśnia metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Nie podał jednak przyczyn, dla których dotychczasowa lokalizacja musiała zostać zmieniona.

– Gmach naszego diecezjalnego seminarium jest dość duży, można z niego wydzielić duży fragment dla Seminarium 35+, zachowując jego odrębność od seminarium diecezjalnego: z własną kaplicą i własnymi salami wykładowymi – zapewnia metropolita łódzki.

Wykładowcami trzeciego w Łodzi Seminarium Duchownego – istnieją tam jeszcze seminarium diecezjalne i oo. franciszkanów w Łagiewnikach – będą łódzcy duchowni diecezjalni i zakonni. Rektorem już został mianowany ks. dr hab. Sławomir Szczyrba, dotychczasowy wykładowca teorii poznania i antropologii filozoficznej w WSD w Łodzi. Nazwiska kandydatów na inne funkcje niezbędne w tej uczelni zostaną podane później.

– Klerycy z Seminarium 35+ wnoszą do Kościoła, do prezbiterium, do którego wejdą, swoje ciekawe doświadczenia życiowe, inne niż ksiądz, który niegdyś przyszedł do seminarium zaraz po maturze. W tym widzę wielką wartość tego seminarium. My wszyscy, jako Kościół, powinniśmy się czuć za nie odpowiedzialni – mówi abp Ryś.

Każdy ze studentów Seminarium 35+ może mieć indywidualny tok studiowania, co podyktowane jest różnym zakresem wiedzy i podjętych wcześniej studiów, stąd też dla jednych seminarium będzie trwało 4 czy 5 lat, a dla innych 6 lub dłużej.

Każdy, kto chciałby wstąpić do Seminarium 35+, musi zgłosić się najpierw do swojego biskupa diecezjalnego, który następnie może do doń skierować. Decyzję o tym podejmuje ordynariusz diecezji, z której pochodzi kandydat. Następnie wraz z dokumentami i skierowaniem od ordynariusza może zgłosić się do pełniącego obowiązki rektora Seminarium 35+ w Łodzi.

Na zakończenie roku akademickiego 2018/2019 w Ogólnopolskim Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń podejmowało formację 20 kandydatów do kapłaństwa. Z informacji, które przekazał ks. Szczyrba, wiadomo, że do tej pory do Seminarium 35+ zgłosiło się 8 nowych kandydatów, którzy w roku akademickim 2019/2020 podejmą studia filozoficzno-teologiczne.

Zobacz także
Wasze komentarze