XV Marsz dla Życia i Rodziny rodzina dzieci pro life

fot. Maciej Kluczka

Polacy zapraszają rodaków do udziału w obchodach X Światowego Spotkania Rodzin

Chcielibyśmy, aby Światowe Spotkanie Rodzin stały się drugimi Światowymi Dniami Młodzieży, czyli spotkaniem Kościoła Powszechnego, ale tym razem dedykowanego rodzinom – mówi Beata Choroszewska z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, która wraz z polską delegacją przebywa w Rzymie.

Oczekując na wieczorny Festiwal Rodzin, którym – w obecności papieża Franciszka – rozpoczną się obchody X Światowego Spotkania Rodzin, polscy delegaci, przebywający w Rzymie, zachęcają rodziny pozostające w Polsce do odpowiedzi na papieskie zaproszenie i udział we wspólnym świętowaniu.

>>> Czekając na odpowiedź, która już nadeszła [FELIETON]

Spotkanie, które przełoży się na działanie

– Tu w Rzymie jesteśmy wraz z pięcioma rodzinami z dziećmi, które przyjechały do nas z Gdańska, Płocka, Kielc, Siedlec i Wrocławia. Przyjechała też 40-osobowa delegacja z diecezji pelplińskiej wraz z diecezjalnym duszpasterzem rodzin ks. Sławkiem Małaszewskim, a także ponad 40-osobowa grupa rodzin polonijnych, wśród których jest także rodzina z Ukrainy. Mamy nadzieję, że przeżyjemy tu piękne doświadczenie spotkania z rodzinami z całego świata, pełnego radości i inspiracji, które przełożą się na nasze działania w polskich diecezjach i na rozwój naszych propozycji.

– Chcemy, żeby stąd, z Rzymu, popłynęła do Polski piękna pozytywna narracja nt. rodziny, która zostanie podjęta w naszych lokalnych środowiskach. Dlatego, jako Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin, przetłumaczyliśmy na język polski watykańskie materiały, służące do przygotowania się do tych obchodów i udziału w nich – mówi Beata Choroszewska z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin – A rodziny w Polsce serdecznie zachęcamy, by włączyły się w obchody, które w tych dniach odbywają się w naszych diecezjach. W odpowiedzi na zaproszenie papieża Franciszka, z Polsce rozpoczynamy dziś Tydzień Rodziny. Chcielibyśmy, aby Światowe Spotkanie Rodzin stały się drugimi Światowymi Dniami Młodzieży, czyli spotkaniem Kościoła Powszechnego, ale tym razem dedykowanego rodzinom.

Święta Rodzina jest największą inspiracją tworzenia rodziny, fot. unsplash

Wartość fundamentalna

Z kolei małżonkowie Aldona i Artur Wiśniewscy, członkowie polskiej delegacji i założyciele Fundacji „TAK Dla Rodziny”, zachęcają do udziału w Wieczorze Wdzięczności, który w piątkowy wieczór odbędzie się w rzymskim kościele Santa Maria in Campitelli, z udziałem polskich pielgrzymów i rzymskiej Polonii – Chcemy zebrać Polaków i rodziny polonijne, aby wspólnie dziękować za dar miłości rodzinnej i małżeńskiej. Już teraz czujemy tu wspaniałą atmosferę, cieszymy się z obecności polskich rodzin i wspólnie chcemy tworzyć tu wspólnotę, dla której rodzina jest wartością fundamentalną. W tej intencji będziemy się modlić – mówi Aldona Wiśniewska.

>>> Modlitwa za wstawiennictwem św. Moniki za dziecko tracące wiarę

Nawiązując do rozpoczynającego się jutro Kongresu Rodzin, który będzie stanowił centralną część X Światowego Spotkania Rodzin, podkreśla, że będzie to okazja do wysłuchania świadectw autorytetów i zarazem świadków związanych z życiem rodzinnym – Fantastyczne jest to, że będą wypowiadać się tu ludzie z doświadczeniem, małżonkowie z bagażem różnorakich doświadczeń.

X Światowe Spotkanie Rodzin rozpocznie się w środę wieczorem Festiwalem Rodzin, podczas którego uczestnicy i mieszkańcy Rzymu wysłuchają świadectw pięciu rodzin, przemówienia Ojca Świętego i wezmą udział w koncercie. Samo spotkanie, które odbywa się w Rzymie z udziałem ok. 2000 osób. Jego tematem są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze