unsplash.com

„Polak z sercem” – młodzież pomaga Polakom z Kresów

W Święto Niepodległości, 11 listopada, wystartuje 2. edycja akcji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Polak z sercem”. Inicjatywa została dziś zaprezentowana podczas konferencji prasowej w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Organizatorzy i partnerzy akcji, wśród nich sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński i wicemarszałek Senatu Maria Koc, opowiadali o zbiórce żywności, produktów dla polskich świetlic i akcji SMS na rzecz rodaków ze Wschodu. W zeszłym roku przekazano potrzebującym ponad 11 ton produktów.

Młodzież buduje cywilizację miłości

Młodzież, o czym przypominał Jan Paweł II i kolejni papieże, jest nadzieją Kościoła i świata. Ta nadzieja się spełnia, już dzisiaj młodzież przez różne inicjatywy, działając wspólnoto, organizuje się, żeby zaświadczyć na ile jest już dojrzała, by włączyć się w wielkie dzieło budowania cywilizacji miłości – mówił podczas konferencji bp Artur Miziński.

Sekretarz generalny KEP zauważył, że za granicami wschodnimi pozostało wielu rodaków, którzy wciąż mają więź z ojczyzna. – Nie możemy o nich zapominać, bo często zostali w warunkach bardzo trudnych do życia – powiedział hierarcha, wyrażając również wdzięczność członkom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i wszystkim zaangażowanym w akcję „Polak z sercem” oraz zachęcając wszystkich do wsparcia inicjatywy.

– Pomysł zrodził się w ubiegłym roku na spotkaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – wspomina ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM. – Zastanawiając się, jak zorganizować obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pomyśleliśmy o rodakach, którzy zostali po wschodniej stronie granicy i nie korzystają w pełni z odzyskanej przez Polskę wolności. Postanowiliśmy nawiązać z nimi relację oraz przeprowadzić dla nich zbiórkę żywności – mówił kapłan podkreślając, że młodzi, którzy uczestniczyli w akcji, otrzymali jeszcze więcej, praktycznie doświadczając tego, że więcej radości jest w dawaniu niż w braniu. Podkreślił także, że była to dla nich ważna lekcja wiary, bo spotykali się z pięknym świadectwem wierzących Polaków.

Pomoc wielką lekcją patriotyzmu

Wicemarszałek Senatu, Maria Koc powiedziała, że Izba już od międzywojnia sprawuje pieczę nad Polakami za granicą, bo wszyscy stanowimy wielką narodową wspólnotę, dlatego zaangażowanie w akcję „Polak z sercem” jest czymś naturalnym.

– Nasi rodacy żyjący na wschodzie nigdy nie wyjeżdżali z Polski, żyją w miejscach, gdzie od pokoleń żyli ich przodkowie. Dlatego nie chcą, by nazywać ich Polonią. Potrzebują pomocy, zwłaszcza rodziny wielodzietne, osoby starsze, samotne. Towarzyszyłam młodzieży w zeszłym roku w wyjazdach na Ukrainę i Białoruś, docieraliśmy do osób żyjących w bardzo trudnych warunkach, widziałam jak ta konkretna pomoc jest potrzebna. Najważniejsze jednak były więzi, wzruszenie, pozytywne emocje. Rozumieliśmy się w pół słowa. To wielka lekcja patriotyzmu i wychowania dla naszej młodzieży – mówiła wicemarszałek, podkreślając, że tam kochają Polskę i potrzeba im pokazywać, że Polska o nich też pamięta.

W ubiegłoroczną zbiórkę żywności i produktów chemicznych włączyło się 584 wolontariuszy z 16 diecezji. – Zgromadzono ponad 11 ton produktów, które zostały przekazane potrzebującym mieszkającym w obwodach grodzieńskim i lwowskim. Ponadto dary trafiły również m.in.: do Domu Polskiego w Barze, schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez braci albertynów we Lwowie i Ośrodka Duszpasterstwa Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach – podsumowuje efekty akcji Patryk Czech, Przewodniczący Prezydium KR KSM.

>>> Poznań: rogale świętomarcińskie od Caritas wesprą potrzebujących

Działania swoim patronatem objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Skierował do jej uczestników specjalne przesłanie. 

 

Partnerami akcji są: Caritas Lwów oraz Caritas Grodno, które będzie wspomagać logistycznie KSM zagranicą; Caritas Polska, która uruchomi tzw. sms charytatywny, dla chcących taką formą wesprzeć akcję, Radio Warszawa oraz Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Patronat honorowy nad działaniami objęli: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM oraz wicemarszałek Senatu RP Maria Koc.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze