fot. wikimedia commons

Poliklinika, w której leczą się papieże nosi jego imię. Kim był Agostino Gemelli?

Poliklinika Gemelli stanowi bazę dydaktyczną i naukową Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie. Zawdzięcza swoją nazwę założycielowi uczelni, franciszkaninowi, lekarzowi i psychologowi. Kim był Agostino Gemelli?

Pewnie większość z nas ma tylko jedno skojarzenie z polikliniką Gemelli – leczą się tam papieże. I słusznie. Z usług szpitala korzystał Jan Paweł II, a teraz także papież Franciszek. Niewiele mówi się jednak o patronie tej medycznej placówki. Agostino Gemelli jest postacią delikatnie mówiąc niejednoznaczną.

Poliklinika Gemelli – słynny szpital papieży

Słynny szpital, do którego trafił po zamachu na placu św. Piotra Jan Paweł II powstał w 1964 r. Zresztą papież Polak przebywał w nim kilkukrotnie, gdzie przechodził operacje i badania. Obecnie w klinice przebywa papież Franciszek po operacji okrężnicy. Można powiedzieć, że to oficjalny szpital papieża, który na stałe zachowuje pakiet zarezerwowanych pokoi zawsze dostępnych specjalnie dla Ojca Świętego. Klinika niejednokrotnie była w centrum zainteresowań mediów właśnie ze względu na to, że przebywał tam Jan Paweł II. Za budynek szpitala służy oryginalna dworska willa, w której dawniej mieścił klasztor.

fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI

>>> Papieża Franciszka raczej nie zobaczymy w oknie polikliniki Gemelli [KOMENTARZ]

Kim był Agostino Gemelli?

Agostino Gemelli był franciszkaninem, lekarzem i psychologiem. Będąc młodym człowiekiem, nie było mu po drodze z Kościołem. Swoje nawrócenie przeżył podczas pełnienia służby wojskowej w szpitalu. W 1902 r. ukończył studia medyczne i pracował w szpitalu Sant’Ambrogio w Mediolanie. Rok później wstąpił do zakonu franciszkanów, a w 1908 r. przyjął święcenia kapłańskie. W czasie I wojny światowej odbył służbę wojskową jako lekarz i kapłan. W 1921 zapoczątkował działalność Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie. Miał również marzenie, aby założyć poliklinikę. Udało się to zrealizować w 1961 r., dwa lata po jego śmierci, kiedy położono kamień węgielny pod budowę polikliniki. Otwarcia dokonano w 1964 r. i nadano jej imię Agostino Gemellego.

Poparcie dla Mussoliniego

Agostino ma w swoim życiorysie również punkty, które nie stawiają go w dobrym świetle. Brytyjski historyk John F. Pollard w swojej publikacji o klerykalnym faszyzmie, wspomina choćby o tym, że Gemelli publicznie popierał rządy Benito Mussoliniego. Historyk wykazuje, że franciszkanin popierał również inwazję Włoch na Etiopię w 1935 r. i wprowadzenie we Włoszech antysemickich ustaw rasowych w 1938 r.

>>> Zniszczyć świętego. Śledztwo w sprawie prześladowania o. Pio

Krytyka ojca Pio

Agostino Gemelli bardzo krytycznie oceniał również postawę i działalność ojca Pio. Mimo że jako lekarz czy psycholog nie przeprowadził żadnych badań twierdził, że ojciec Pio jest „ignorantem i samookaleczającym się psychopatą, który wykorzystuje ludzką łatwowierność”. Nie był oczywiście jedyną osobą, która sceptycznie podchodziła do przyszłego świętego. W 1931 r. ojciec Pio był nawet suspendowany na dwa lata i do dzisiaj jest wiele głosów podważających jego uczciwość i autentyczność stygmatów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze