fot. PAP, archiwum

Polonia pamięta o Ojczyźnie i dziękuje Bogu za niepodległość

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Uroczystości patriotycznych w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę nie mogło zabraknąć w „stolicy” Polonii, jak zwane jest Chicago. W części obchodów brał udział bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Emigracji.

Bp Lechowicz 11 listopada przewodniczył Eucharystii w kościele polskim na Trójcowie. To miejsce szczególne w historii odzyskania przez Polskę niepodległości. W kościele wybudowanym w ciągu jednego roku przez polskich emigrantów Ignacy Jan Paderewski zgromadził kadetów gotowych wstąpić do armii błękitnej gen. Józefa Hallera. W sumie wyjechało ich 23 tys. Duże pamiątkowe zdjęcie z tamtego wydarzenia umieszczono przed kościołem. Bardzo licznie przybyli Polacy na Mszę świętą za Ojczyznę przypominali liczebnie rzeszę sprzed 100 laty.

Zdjęcie: bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Emigracji, fot. episkopat.pl

Wśród uczestniczących w Eucharystii byli księża chrystusowcy, proboszczowie niektórych chicagowskich parafii na czele z delegatem abp Chicago ds. Polonii – ks. Markiem Smółką, siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, siostry Benedyktynki, wicekonsul RP w Chicago, przedstawiciele organizacji kombatanckich, żołnierzy i policjantów, harcerki i harcerze, uczniowie szkół polskich ze swymi nauczycielami i rodzicami.

Bp Lechowicz wyraził wdzięczność amerykańskiej Polonii za nieocenioną rolę w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Dziękował za podtrzymywanie w kolejnych pokoleniach emigrantów ducha narodowego i religijnego. Zwrócił się też z apelem, by osobistą wolnością przyczyniać się do umacniania niepodległości i suwerenności Polski.

Zdjęcie: Chicago, fot. pixabay

W czasie Eucharystii odsłonięto tablicę upamiętniającą rocznicę odzyskania niepodległości z napisem wyrażającym wdzięczność Polonii wobec Bożej Opatrzności i ludzi, którzy oddawali wszystko dla Polski, łącznie z ofiarą życia. Do wypełniających po brzegi kościół przemówił wicekonsul ds. współpracy z Polonią Piotr Semeniuk. Złożył gratulacje wszystkim, którzy na różne sposoby dbają o pomyślność i dobre imię Polski. Podziękował organizatorom, na czele z miejscowym proboszczem ks. Andrzejem Totzke SChr, za przygotowanie uroczystości.

Po Mszy wszyscy obejrzeli występ artystyczny przygotowany przez młodzież i harcerzy. Podczas tego spotkania uroczyście odśpiewano hymn narodowy Polski i USA. Po uczcie duchowej przyszedł czas na piknik pod gołym, słonecznym niebem. Gorące patriotyczne serca podnosiły prawdziwie zimową temperaturę powietrza. Z kolei 12 listopada bp Lechowicz spotkał się z duszpasterzami polskiego pochodzenia – księżmi i siostrami zakonnymi pracującymi w Chicago. W godzinach popołudniowych odwiedzi Dom Samotnej Matki, prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Zobacz także
Wasze komentarze