Polscy biskupi w modlitwie za papieża
W piątą rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową została odprawiona uroczysta Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. Koncelebrowali biskupi zgromadzeni na 378. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
„Zawsze w rocznicę wyboru papieża Stolica Apostolska obchodzi swoje święto wszędzie tam, gdzie żyje Kościół. Pięć lat temu mniej więcej o tej godzinie kardynałowie wybrali kolejnego następcę św. Piotra, papieża Franciszka. Duch Święty dał Kościołowi nowego papieża. Dziś w Świątyni Opatrzności dziękujemy Panu Bogu za dar Ojca Świętego. Za jego inspirujący sposób prowadzenia Kościoła w czasie tych lat pontyfikatu” – mówił na rozpoczęcie Mszy św. kard. Kazimierz Nycz.
Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. „Boże, Ty w swojej opatrzności uczyniłeś św. Piotra głową apostołów i na nim zbudowałeś swój Kościół. Wejrzyj łaskawie na papieża Franciszka i spraw, aby ustanowiony przez ciebie następca Piotra był dla Twojego ludu widzialnym fundamentem jedności, wiary i bratniej miłości” – modlił się nuncjusz.
„Naszą dzisiejszą celebracją i modlitwą chcemy okazać duchowe, moralne i ludzkie wsparcie Piotrowi naszych czasów. Na jego ramionach spoczywa przecież ogromna odpowiedzialność za Kościół i za wszystkie jego sprawy. Jego najważniejszym zadaniem jest umacnianie w wierze swojej owczarni, którą jesteśmy my wszyscy” – mówił w homilii abp Tadeusz Wojda.
Troski papieża
Hierarcha podkreślił, że Dzień Papieski jest również zachętą, abyśmy zgłębiali nauczanie papieża, które dotyka wielu palących problemów świata, Kościoła i życia chrześcijańskiego. „Ale spośród nich, to właśnie wiara członków Kościoła jest jedną z największych trosk papieża. Cała jego posługa ma na celu ożywienie tej wiary i umacnianie w oparciu o Jezusa Chrystusa. Bo kiedy jest żywa życiem Jezusa Chrystusa wówczas staje się wiarą misyjną, wiarą w drodze” – powiedział metropolita białostocki. Zauważył również, że wiara i misyjność są ze sobą nierozerwalnie związane. „Wiara się rodzi z głoszenia Dobrej Nowiny o zbawieniu i się umacnia gdy jest przekazywana. Stąd też być człowiekiem wierzącym, chrześcijaninem znaczy być zawsze misjonarzem!” – podkreślił.
Pytania o wiarę
Arcybiskup zachęcił także do stawiania sobie pytań o naszą wiarę. „Wielu współczesnych chrześcijan owszem uważa, że ma wiarę, ale czy nie jest to wiara na miarę własnych możliwości i własnej woli? Wiara, w której Jezus Chrystus jest akceptowany selektywnie, tzn. na tyle, na ile nie każe mi rezygnować z własnych planów i podjąć drogę życia twardo opartą na fundamencie przykazań, oraz na tyle, na ile zaakceptuje moją wole i nie będzie burzył mojego spokoju i wygodnej egzystencji? – pytał duchowny.
Hierarcha zaznaczył, że wiary nie można budować bez Jezusa. „Wiara wymaga zażyłości z Jezusem. Tego Jezusa trzeba poznać i przyjąć. Trzeba zwrócić się ku Niemu, otworzyć Mu swoje serce, pozwolić, aby On w nim naprawdę zamieszkał” – mówił abp Wojda. Jak dodał, papież przypomina, aby zaprosić Jezusa do swojego serca oraz, aby napełnić je ogniem miłości poszukującej drugiego człowieka i pragnącej dzielić się z innymi darem wiary.
Permanentny stan misyjny
Przypomniał również apel papieża o to, aby cały Kościół i wszyscy jego członkowie pozostawali w permanentnym stanie misyjnym i stawali się misjonarzami. „Misjonarzem trzeba być zawsze i w każdej sytuacji, a nie tylko w jakichś szczególnych okolicznościach. Dar wiary otrzymaliśmy od innych, aby się nim dzielić z innymi” – powiedział metropolita białostocki i dodał, że trzeba na nowo rozbudzić w swoim sercu ducha misyjnego i entuzjazm misyjny oraz zacząć odważnie dawać świadectwo własnej wiary.
Aby Wojda apelował również, aby ofiarować wszystkim życie Jezusa Chrystusa. „Jeśli coś ma nas niepokoić i przyprawiać o wyrzuty sumienia, to niech będzie to fakt, że tylu naszych braci żyje pozbawionych siły, światła i pociechy wypływającej z przyjaźni z Jezusem Chrystusem, bez przygarniającej ich wspólnoty wiary, bez perspektywy sensu i życia” – zaznaczył.
Metropolita białostocki wskazał, że jesteśmy nieustannie wzywani, by stać się chlebem i karmić duchowo innych, by stać się „amforą i sycić wodą życia spragnionych”. „To prawda, że niekiedy ta posługa przekształca się w ciężki krzyż, ale właśnie na krzyżu Pan, przebity, oddał się nam jako źródło wody żywej. Wdzięczni za ten dar wody żywej, zróbmy wszystko, aby nasza wiara była pełna splendoru i entuzjazmu misyjnego” – zakończył hierarcha.
List polskich biskupów
Na zakończenie Mszy odczytano również list Prezydium Konferencji Episkopatu Polski do Ojca Świętego w piątą rocznicę wyboru na papieża. „Wdzięczni jesteśmy za świadectwo wiary i miłości do Chrystusa, przy którym zawsze rodzi się i odradza radość, za Kościół posłany na geograficzne i egzystencjalne peryferie świata z orędziem miłosierdzia, za przypomnienie, iż wszyscy jesteśmy uczniami-misjonarzami wezwanymi do głoszenia z radością wyzwalającej mocy Ewangelii” – czytamy w liście.
List do Ojca Świętego skierował również premier Mateusz Morawiecki. Dziękował w nim za udział papieża w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, za kanonizację św. Jana Pawła II oraz za podpisanie dekretu o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Życzył również wszelkich łask zdrowia i błogosławieństwa Bożego.
We Mszy św. w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wzięli udział biskupi zgromadzeni na 378. Zebraniu Plenarnym KEP oraz biskupi m.in. z Czech, Niemiec, Litwy i Ukrainy, a także prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |