Polska: Niedziela „Ad Gentes”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W niedzielę w kościołach całego kraju zbierane będą datki na wsparcie dla polskich misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach. Zbiórka organizowana jest z okazji Dnia Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.

Od 2006 r. w drugą niedzielę Wielkiego Postu zbierane są pieniądze na rzecz Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, będącego jedną z agend KEP ds. Misji. W tym roku dzień ten przebiegnie pod hasłem „Uczniowie-misjonarze mocą Ducha Świętego”.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur, w wydanym z tej okazji komunikacie, podziękował księżom i wiernym świeckim za zaangażowanie w misyjne dzieło Kościoła. Składam serdeczne +Bóg zapłać+ chorym i starszym, którzy cierpienia i niedostatki, trudy i przykrości życiowe ofiarowują w intencji misjonarzy. Dziękuję wspólnotom parafialnym, licznym grupom misyjnym, zwłaszcza dziecięcym i młodzieżowym, za różne działania, które owocują nowymi formami pomocy misjom – napisał bp Mazur.

Poinformował, że w ubiegłym roku Dzieło Pomocy „Ad Gentes” sfinansowało ponad 140 projektów na misjach, dofinansowało budowę 5 studni głębinowych w Afryce oraz szkoły zawodowej dla 250 uczniów w Segerea w Dar es Salaam w Tanzanii.

Nawiązując do tegorocznego hasła, bp Mazur zaznaczył, że to „Duch Święty wzbudza w Kościele powołania misyjne”. Dzięki Jego światłu i mocy są oni gotowi wypełnić Chrystusowy mandat misyjny, porzucić rodzinne strony, bliskich i własne wspólnoty, by iść z Ewangelią do ludzi innych kultur, języków, obyczajów, w miejsca odległe i nieznane. Duch Święty pobudza serca tych, którym misjonarze głoszą Ewangelię. Przysposabia je do jej przyjęcia. Dzięki Jego wewnętrznym poruszeniom liczni ludzie odkrywają piękno wiary i przyjmują Chrystusa za swego Pana i Zbawcę – wyjaśnił bp Mazur.

Aktualnie na misjach pracuje 2032 polskich misjonarzy i misjonarek z Polski, w tym 311 księży diecezjalnych, 972 zakonników i 692 sióstr zakonnych, a także 57 misjonarzy świeckich. Przebywają oni w 100 krajach na wszystkich kontynentach.

Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 811; najwięcej w Kamerunie, Zambii, Tanzanii, Madagaskarze, Republice południowej Afryki, Demokratycznej Republice Konga i Rwandzie. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje ich 802; najwięcej w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Peru i Ekwadorze. W Azji pracuje 333 polskich misjonarzy. Już od wielu lat najwięcej w Kazachstanie, Japonii, na Filipinach, w Uzbekistanie i w Tajwanie. W Oceanii pracuje 66 misjonarzy. Większość osób pracuje w Papui Nowej Gwinei – 62. W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Większość osób pracuje w Kanadzie – 15, na Alasce – 4 i na Bermudach – 1. W Ameryce Północnej przebywa 6 księży diecezjalnych, 12 zakonników, 1 siostra zakonna i 1 osoba świecka.

Polska: Niedziela „Ad Gentes”
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze