fot. episkopat

Pomnik (dla) Franciszka

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rada miejska Bogoty (stolicy Kolumbii) zdecydowała o budowie pomnika papieża Franciszka w Parku Simona Bolivara.

To tam 7 września Ojciec Święty odprawi swą pierwszą Mszę św. podczas podróży apostolskiej do tego kraju. Pomnik ma być wyrazem uznania dla papieża za jego wsparcie dla porozumienia pokojowego między rządem a partyzantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) z 2016 r. i za przesłanie wzywające do pojednania na etapie po zakończeniu konfliktu.

Rada postanowiła też nadać imię Franciszka jednej ze szkół średnich, które będą zbudowane na podstawie aktualnego planu rozwoju miasta. Papieska – w czasie podróży do Kolumbii w dniach 6-10 września – oprócz Bogoty odwiedzi także inne miasta: Villavicencio, Medellín i Cartagena.

Informację o pielgrzymce Franciszka do Kolumbii Watykan potwierdził w marcu. Wtedy też ogłoszono hasło tej podróży: „Demos el primer paso”, czyli „Zróbmy pierwszy krok”.

Franciszek podkreśla że, przybędzie tam jako posłaniec pokoju i misjonarz pojednania. Wizyta przypadnie w znaczącym czasie, jeśli chodzi o budowanie kruchego porozumienia między Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) a rządem. Pierwszym krokiem na tej drodze jest rozbrojenie, przejawiające się m.in. w masowym oddawaniu broni przez lewackich partyzantów.

Na zdjęciu grupa rebeliantów z organizacji FARC, fot: EPA

 – Znaczenie papieskiej wizyty w tym kraju jest dwojakie: z jednej strony będą to odwiedziny tamtejszego Kościoła, a z drugiej znaczący wkład Papieża w budowanie pokoju w tym kraju – mówił Radiu Watykańskiemu prof. Gianni La Bella, śledzący z ramienia Wspólnoty św. Idziego sytuację w Kolumbii. – Miasto Villavicencio to jedno ze znaczących miejsc, gdzie wojna między państwem a rebeliantami FARC była najokrutniejsza. To bardzo ważna pielgrzymka, o czym w symboliczny sposób mówi jej motto: «Zróbmy pierwszy krok». Logo wizyty ukazuje Papieża robiącego właśnie ten pierwszy krok, tak jakby chciał za sobą pociągnąć Kościół latynoamerykański, a szczególnie kolumbijski, by umocnić pokój, uczynić go bardziej obecnym w życiu tego kraju i dać go doświadczyć każdemu Kolumbijczykowi – .

Kościół od lat włącza się w dialog pokojowy w Kolumbii, starając się mediować między lewacką partyzantką a rządem. Otacza też opieką rodziny ofiar. Szacuje się, że nie ma ani jednego Kolumbijczyka, który w bezpośredni sposób nie zostałby dotknięty tragedią tej wojny ciągnącej się już od ponad 50 lat.

Pomnik (dla) Franciszka
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze