Fot. Wikipedia

Pomnik kard. Biayendy dotarł z Polski do Republiki Konga

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pomnik kard. Émile’a Biayendy dotarł z Polski do stolicy Republiki Konga. Stanie on w Brazzaville na wzgórzu noszącym imię zamordowanego w 1977 r. arcybiskupa tego miasta – w miejscu jego męczeńskiej śmierci w czasie zamieszek plemiennych.

Autorem pomnika jest prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zaś inicjatorem jego powstania – obecny arcybiskup Brazzaville Anatole Milandou.

Kontener zawierający statuę z brązu, przedstawiającą kard. Biayendę, naturalnej wielkości, stoi od 8 lipca na dziedzińcu arcybiskupstwa. Pozostanie tam do czasu, aż zakończą się prace przygotowawcze na wzgórzu, gdzie stanie pomnik zamordowanego hierarchy.

Monument będzie miał trzy metry wysokości. Prowadzić do niego będą trzy portyki: biały (upamiętniający narodziny kardynała w 1927 r.), niebieski (drogę kapłańską: święcenia prezbiteriatu w 1958, biskupie w 1970 i nominację kardynalską w 1973 r.) oraz czerwony (jego męczeństwo 22 marca 1977 r.). Całość będzie otoczona ogrodzeniem.

Realizacja pomnika był możliwa dzięki pomocy biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, byłego misjonarza w Kongu ks. inf. Stanisława Jeża, Gabriela Sounga-Boukono – przewodniczącego Stowarzyszenia Kardynała Émile’a Biayendy we Francji i jego członków, a także licznych darczyńców.

Od 1995 r. trwa proces beatyfikacyjny kard. Biayendy.

Zobacz także
Wasze komentarze