Fot. eGryfice.pl/MSWiA

Pomoc ważniejsza niż deklaracje. Polscy strażacy bohaterami w Szwecji

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od kilku dni w polskich i szwedzkich mediach społecznościowych głośno jest o polskich strażakach, którzy pojechali do środkowej Szwecji, by pomóc w gaszeniu niebezpiecznego pożaru lasówPomoc płynie nie tylko z Polski jednak to właśnie z naszego kraju dotarły największe siły. Niemal całkowicie niezależnie pomagają naszym północnym sąsiadom uporać się z żywiołem.  

Gdy dowiedziałam się o pomocy polskich strażaków, myślałam, że całe to wydarzenie przejdzie bez echa. Nie spodziewałam się jednak, że kilkadziesiąt godzin później cała moja facebookowa i twitterowa tablica zostanie zalana linkami i zdjęciami polskich wozów strażackich przemierzających szwedzką autostradę wśród okrzyków mieszkańców Szwecji. Całe to wydarzenie ma jednak o wiele głębszy sens niż tylko peany na cześć Polaków, którzy – niczym Tolkienowskie Enty – idą wraz z hobbitami pokonać Sarumana.

Opublikowany przez Polemical Polish memes Niedziela, 22 lipca 2018

 

Od początku zaczęłam się zastanawiać nie tyle nad pożarami (które są następstwem ogromnej suszy, jaka dotknęła Skandynawię), ale tego, dlaczego sami Szwedzi mają taki problem z ich ugaszeniem. Gdy zaczęłam zagłębiać się w kwestie społeczne, odkryłam, że wydarzenie to ma także ciekawy kontekst polityczny. Z jednej strony mówi się, że to wina systemu pracy, który nie pozwala ściągać ratowników i pilotów samolotów ratowniczych z urlopów. Z drugiej natomiast nagłówki portali cytują wypowiedzi pana Dominika Tarczyńskiego, który mówił, że Polacy nie pomagają rządowi szwedzkiemu, ale społeczeństwu. Niedawno rząd szwedzki krytykował działania partii obecnie rządzącej w Polsce, dlatego wypowiedź członka PiSu wywołała tak wielkie emocje, głównie wśród szwedzkiej opozycji. Ponadto wszyscy z niecierpliwością czekają na wrześniowe wybory w Szwecji, które najprawdopodobniej zmienią skład liberalnego rządu, rządzącego tym krajem nieprzerwanie już od kilkudziesięciu lat. Pożar w środkowej części tego kraju był tylko objawem tego, co tętniło poza mainstreamem już od dobrych kilku miesięcy.

Niezależnie jednak od kwestii politycznych, polscy strażacy chcąc nie chcąc zrobili dla PRu Polski o wiele więcej niż wszystkie tzw. narodowe kampanie i wypowiedzi polityków razem wzięte. W końcu ludzka empatia i zwykła pomoc są o wiele ważniejsze niż deklaracje.

Zobacz także
Wasze komentarze