Ponad 200 uczestników warsztatów Ars Celebrandi

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W sanktuarium maryjnym w Licheniu rozpoczęły się 12 lipca piąte warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi. Bierze w nich udział ponad 200 uczestników z kraju i zagranicy, m.in. z Białorusi, Niemiec, Szwecji, Francji, Estonii i Korei Południowej. Gościem warsztatów w tym roku będzie abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei.

Celem warsztatów jest nauka celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego lub służenia do niej. Odbywają się też warsztaty chorału gregoriańskiego dla śpiewaków. Codziennie celebrowane będą liczne Msze święte, śpiewane będzie oficjum godzin brewiarzowych, głoszone będą też kazania rekolekcyjne.

W tym roku warsztaty Ars Celebrandi nabierają szczególnej rangi, gdyż odwiedzi je abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, zajmującej się katolikami przywiązanymi do liturgii tradycyjnej. 18 lipca odbędzie się prelekcja oraz spotkanie z arcybiskupem (sala konferencyjna domu pielgrzyma „Arka”), po nim odprawi on Mszę św. pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w bazylice Matki Bożej Licheńskiej, a wieczorem będzie przewodniczył nieszporom pontyfikalnym w kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

Z abp. Pozzo przyjedzie do Lichenia dominikanin o. Vincenzo Nuara, również pracownik Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. 17 lipca o. Nuara odprawi w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Licheniu Mszę św. solenną w rycie dominikańskim (w tym dniu w kalendarzu rytu dominikańskiego przypada wspomnienie liturgiczne bł. Czesława, towarzysza św. Jacka Odrowąża, założyciela klasztorów dominikańskich w Pradze i Wrocławiu, patrona i obrońcy miasta Wrocławia). Ryt dominikański jest autonomicznym łacińskim rytem liturgicznym, oficjalnie obowiązującym w zakonie dominikańskim od połowy XIII wieku do 1969 roku.

Warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi zostały zainicjowane pięć lat temu przez wiernych świeckich w odpowiedzi na słowa papieża Benedykta XVI: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas, i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane, lub wręcz uznane za niegodziwe”.

Błogosławieństwa i patronatu honorowego warsztatom udzielił ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering. Co roku gromadzą ok. 150 uczestników duchownych i świeckich, którzy uczą się na nich celebrowania Mszy św., służenia do niej, a także śpiewu liturgicznego, zwłaszcza chorału gregoriańskiego. Za ich organizację odpowiada stowarzyszenie wiernych Una Voce Polonia, należące do międzynarodowej federacji Foederatio Internationalis Una Voce, uznawanej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary za oficjalną reprezentację świeckich katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

Papieska Komisja Ecclesia Dei jest instytucją Stolicy Apostolskiej, zajmującą się opieką nad katolikami przywiązanymi do klasycznej formy rytu rzymskiego i innych tradycyjnych łacińskich obrządków liturgicznych.

Patronem medialnym Ars Celebrandi jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Zobacz także
Wasze komentarze