fot. PAP/Jerzy Muszyński

Ponad 21 mln Polaków w pełni zaszczepionych na covid

Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC) zostanie skrócona do 270 dni. W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw covidowi jest ponad 21 mln osób. Podano także m.in. 6 mln 684 tys. dawek przypominających.

>>> Abp Gądecki: pandemia osłabiła religijność Polaków

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw covidowi, podano 47 005 555 dawek – wynika z najnowszych danych udostępnionych w poniedziałek na stronach rządowych. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 21 049 453 osoby. Podano także m.in. 6 684 750 dawek przypominających.

Certyfikaty na 270 dni

>>> Papież do Polaków: módlmy się, aby w przyszłym roku pandemia ustąpiła

W poniedziałek w komunikacie prasowym Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że „od lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, zostanie skrócona do 270 dni – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń”. Nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej

Fot. pixabay

Zmiany dotyczą również skrócenia ważności certyfikatów UCC dla dawki przypominającej podawanej osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu, jak również dawki dodatkowej uzupełniającej, którą po 28 dniach przyjmują pacjenci z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca.

Resort przypomniał, że od 31 grudnia 2021 r. rozpoczął się proces wydawania UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej. Od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatów zostanie również skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową. Dla dawki przypominającej data ta również zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.

Łatwiej w Unii

Ministerstwo przypomniało, że celem wprowadzenia unijnych certyfikatów covidowych jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej. Certyfikat można pobrać po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji moje IKP. „Osoby, które przyjęły dodatkową dawkę szczepionki, mogą również udać się do placówki POZ/właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku UCC. W takich przypadkach pacjent powinien uzyskać pomoc w punkcie szczepień i otrzymać wydrukowany UCC” – podał resort.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze