fot. PAP/Art Service 2

Ponad 50 tys. potraw. W niedzielę na krakowskim rynku wigilia dla bezdomnych i potrzebujących

W niedzielę na krakowskim rynku po raz 26. odbędzie się Wigilia Jana Kościuszki dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Na wielkim stole pojawią się ciepłe posiłki, potrzebujący będą mogli również zabrać świąteczne paczki i skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w rozstawionym na miejscu szpitalu polowym.

„Z jednej strony są ludzie, którzy chcą albo muszą przyjąć tę pomoc, z drugiej strony ci, którzy mogą i chcą tej pomocy udzielić. Między nimi jest umowny stół i nie ma żadnej gradacji, że od kogoś czuć alkohol, a ktoś jest zbyt dobrze ubrany, to jemu się nie daje. Bo to nie jest taki dzień, żeby tego typu gradację wprowadzać. Jesteśmy w tym miejscu dla wszystkich” – powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej 26. Wigilię dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących jej pomysłodawca i organizator Jan Kościuszko.

>>> Strefa Kibica z osobami w kryzysie bezdomności [REPORTAŻ]

Za każdym razem przygotowanych jest ponad 50 tys. potraw

Krakowski restaurator podkreślił też, że na wigilię zaproszeni są potrzebujący bez względu na miejsce zamieszkania. Jak przyznał, za każdym razem przygotowywanych jest ponad 50 tys. porcji potraw, a w tym roku ze względu na wojnę w Ukrainie i wysokie koszty życia liczba potrzebujących może być większa.

„Ta wigilia jest dla nich wszystkich i oni czują, że ktoś o nich dba, ktoś o nich myśli – i to ma drugi wymiar, nie tylko materialny, ale też ludzki” – zaznaczył Jan Kościuszko.

Wigilia rozpocznie się w niedzielę o godz. 11.00. Oprócz ciepłych posiłków i słodkich dodatków bezdomni i potrzebujący będą mogli zabrać ze sobą świąteczne paczki.

„Przeróżne historie się z tym wiążą. Kiedyś taka starsza pani przyszła podziękować, że dostała paczkę, bo po raz pierwszy od trzech lat pójdzie do domu, gdzie kiedyś mieszkała i tę paczkę podzieli na trzy paczuszki i będzie mogła dać prezenty swoim wnukom” – opowiedział organizator akcji. „Naprawdę jest motywacja, że wiemy, że tego nie możemy przerwać” – dodał.

Bezpłatna opieka medyczna

Na wszystkich chętnych w tym dniu będzie czekać także bezpłatna opieka medyczna, z której będzie można skorzystać w specjalnie utworzonym na rynku szpitalu polowym.

PAP/Łukasz Gągulski

„Oni wszyscy niby objęci są ochroną zdrowia, ale bardzo często są mocno wykluczeni zdrowotnie z tego względu, że boją się, nie umieją prosić o pomoc albo po prostu spotykają się bardzo często z odmową tej pomocy w niektórych ośrodkach” – przyznał na konferencji dr Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za organizację i koordynację działań szpitala polowego. „W tym roku będziemy jeszcze lepiej przygotowani pod kątem organizacyjnym i sprzętu, chcemy udzielić pomocy jeszcze większej liczbie osób” – zadeklarował.

W szpitalu dostępne będą konsultacje medyczne w zakresie ortopedii, stomatologii, kardiologii czy opieki internistycznej. Lekarze i pomoc medyczna będą wykonywać m.in. badania krwi, EKG i USG brzucha.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze